BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fellélegezhet az MSZP Kóka távozásával

2007. július 22. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Év végével távozik posztjáról Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter, aki 2004 őszén foglalta el a miniszteri bársonyszéket Gyurcsány Ferenc első kabinetjében. Kóka ezt először múlt hét csütörtökön közölte a szabad demokraták ügyvivői testületével, majd pénteken a nyilvánosság előtt is megerősítette.
Kóka kormányból való távozásával véget érhet egy korszak a koalíciós együttműködésben is: ugyanis az Elendertől a nagypolitikába érkező miniszter volt az, aki Medgyessy Péter 2002-es kormányalakítása óta a legtöbb borsot törte az SZDSZ-es kormánytagok közül az MSZP orra alá. A feszült viszonyt jól mutatta az a tavaly év végi szocialista frakcióülés, amelyen négy órán át mintegy 200 kérdéssel támadták le a minisztert, elsősorban a közlekedési reformmal, azon belül is a vasúti szárnyvonalak megszüntetésével kapcsolatban. A raportra hívás ugyanakkor már egy korábban megkezdődött adok-kapok újabb állomása volt: Kóka ugyanis nem szavazta meg a kormány és az MSZP nyugdíjtörvény-módosítási javaslatát.
A személyes és politikai feszültség idővel a törvényalkotásra is rányomta a bélyegét: idén júniusban többek között a diákok utazási kedvezményeinek módosítása és a villamosenergia-törvény esetében fektették el legalább időlegesen Kóka és a kormány javaslatát a szocialista képviselők. Nem volt jobb a munkakapcsolat a szocialista pártpénztárnok, Puch László vezette gazdasági bizottság és a szaktárca között sem: a tehergépjárművek úthasználat-arányos elektronikus díjfizetésére vonatkozó közbeszerzés szabályaiba júniusban alaposan belenyúlt a bizottság. Ez, akárcsak a bizottság több más Kókát „megrendszabályozó” húzása valószínűleg nem független a szocialista párthoz közeli üzleti körök és a miniszter hideg viszonyától.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet