A 2006-os országgyűlési választás előtt a parlamentbe bekerülő pártok hivatalosan csaknem 1,5 milliárdot költöttek kampányukra – jelentette ki Lóránt Zoltán, az Állami Számvevőszék főigazgatója tegnap egy sajtótájékoztatón. Lóránt szerint a tényleges költés ennél több lehetett, de a jelenlegi törvényi szabályozás alapján ennek vizsgálatára nincs meg a felhatalmazásuk. Az ÁSZ a kampányfinanszírozás átláthatóbbá tétele érdekében kötelezővé tenné a kampányszámla használatát, szankciókat vezetne be a kiadási keret túllépése esetén, illetve egységesítené a jelenleg a pártok által saját maguknak megállapított költségelszámolási rendet.
Lóránt szerint a jelenlegi jelöltenkénti egymillió forintos költséglimit – amely 1997 óta változatlan – már idejétmúlt, nem utolsósorban a fizetett médiamegjelenések jelentőségének növekedése miatt. A főigazgató ugyanakkor lapunk kérdésére nem kívánt meghatározni egy hosszabb távon is fenntartható formulát. Mint mondta, inkább a közvetett támogatásokra kellene helyezni a hangsúlyt, úgy, ahogy azt például Nagy-Britanniában teszik a pártok postaköltségeinek átvállalásával. Az ÁSZ által megvizsgált külföldi példák alapján további megoldás lehet a közszolgálati médiában ingyenes reklámidő biztosítása vagy az adományozók számára a támogatás adóalapból történő (korláthoz kötött) leírhatósága.
A számvevők kimutatása szerint 2006 tavaszán a pártok teljes kampányköltségvetésük mintegy negyedét hitelből finanszírozták. A Fidesz és a KDNP közösen 263 millió forint hitelt vett fel a maximális mértékben kihasznált, hivatalosan 401 milliós választási büdzsé finanszírozására, míg az MDF 110 milliós adósságot halmozott fel. Az MSZP és az SZDSZ a hivatalos papírok szerint nem vett fel hitelt.
