BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Borúlátóak maradtak a magyarok

2007. július 12. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az EU lakosainak hangulatát, uniós kérdésekről alkotott véleményét felmérő Eurobarometer már többször bebizonyította, hogy a magyarok a legpesszimistábbak az EU polgárai között, bár az idén tavasszal az ország elvesztette vezető szerepét, a nemrégiben csatlakozott bolgárok ugyanis még elégedetlenebbek az életükkel. Magyar kuriózum, hogy a politikai beállítottságtól függően jelentősen eltér a helyzetértékelés: a felmérés szerint a magukat jobboldalinak vallók kevesebb mint fele, míg a magukat baloldalinak vallók csaknem kétharmada elégedett az életével. A megkérdezettek 90 százaléka szerint Magyarországon rossz volt a gazdasági helyzet, amiről egyébként a többség téves információkkal rendelkezik: a GDP tavalyi növekedésének mértékét az interjúalanyok fele nem tudta vagy nem akarta megtippelni, a válaszadók pedig 5,6 százalékra tették a gazdasági növekedés ütemét, miközben a KSH előzetes adata szerint az 3,9 százalék. A megkérdezettek az infláció mértékét átlagosan 9,9 százalékra becsülték, szemben a tényleges, 3,9 százalékos adattal.
A jövőt tekintve sem derűlátóbbak a magyarok, a megkérdezettek fele romlást, harmada stagnálást vár háztartásának anyagi helyzetében. Az ország gazdasági állapotát és a munkavállalási lehetőségeket tekintve még negatívabbak a várakozások. A korábbi, fél évvel ezelőtt publikált jelentéshez képest tizedével emelkedett azok aránya, akik az egészségügyi ellátórendszert jelenleg problémás területnek tekintik. A válaszadók szerint Magyarország az életkörülmények tekintetében erős lemaradásban van a többi tagállam átlagához képest, egyedül az oktatási rendszer állapotát tartották kedvezőbbnek. A pesszimizmus ellenére a magyarok EU-ba vetett bizalma töretlen, továbbra is az uniós átlagon felüli, a megkérdezettek viszont a nemzeti kormányban és a parlamentben feleannyira sem bíznak. A bizalom ellenére tovább nőtt azoknak az aránya, akik szerint az uniós tagság nem járt előnyökkel. Az 52 százalékos arány rekordnak számít, soha nem volt még ilyen magas az Eurobarometer történetében egy országban sem.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet