BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem EU-konform a környezetvédelmi termékdíj

2007. július 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európai Bizottság ismét sürgette Magyarországot, hogy az italtermékek környezetvédelmi termékdíjáról szóló jogszabályt az uniós elveknek megfelelően módosítsa. Ez a jogsértési eljárás második lépcsője, ha a kormány nem ad két hónapon belül kielégítő választ arra, miként akarja megszüntetni a jogsértő állapotot, akkor Brüsszel az Európai Bíróság előtt kereshet elégtételt. Magyarország az italtermékek csomagolására olyan adózási rendszert vezetett be, amely megkülönbözteti a csomagolást aszerint, hogy azt újra használják vagy újrahasznosítják, azaz reciklálják. Brüsszel kifogásolja, hogy az ital típusától is függő, a környezet kímélésére különböző célkitűzéseket írnak elő a csomagolás újra használatára, amely eltérő feltételeket teremt mind az adó mértékében, mind az esetleges adómentességben. A bizottság hangsúlyozza, hogy alapvetően támogatja a környezetvédelmi intézkedéseket, és nem kérdőjelezi meg a tagállamok jogát arra, hogy maguk döntsék el, milyen rendszert részesítenek előnyben a csomagolások újra használata érdekében. A rendszer azonban nem diszkriminálhat, vagyis nem hozhatja hátrányosabb helyzetbe a külföldi termékeket a hazai gyártmányúakhoz képest. A bizottság szerint Magyarországon éppen ez történik, mert például a külföldi gyártóknak nem kifizetődő az újra használat, ők az újrahasznosítással kímélik a környezetet, ám ezt nagyobb adó terheli.
Korábban Brüsszel némileg hasonló ügyben indított eljárást Németország ellen. Ott ugyanis 25 eurócentes betétdíjjal akadályozták meg, hogy az eldobható plasztik vagy karton csomagolás a szemétben kössön ki. Ám mivel az eredeti szabály az árusítókat csak a boltban előforduló termékek visszafogadására kötelezte, ez komoly piaci zavarokat okozhatott. Gyakori panasz volt, hogy a nagyobb távolságon autózók nem tudtak mit kezdeni a benzinkútnál vásárolt üres palackkal. A brüsszeli beavatkozás eredményeként Berlin módosította a szabályt, most már csak az ital fajtája a mérvadó. Tehát bármely cég sörös, frissítős vagy ásványvizes palackját köteles a kereskedő visszavenni, ha ő is árul ilyen terméket, márkától függetlenül. A bizottság idén márciusban megszüntette az eljárást.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet