BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyurcsány nem támogatja Varsót

2007. június 21. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint az EU soros német elnökségének kompromisszumos javaslata a reformszerződésről Magyarország számára vállalható. A kormányfő tegnap délután részt vett az európai szocialisták csúcs előtti egyeztetésén, amelyen kiderült, hogy közöttük nincs vita, egységes az álláspontjuk. Igaz, Tony Blair brit kormányfő, akinek a legtöbb problémája van a tervezettel, már régóta nem jelenik meg az európai szocialistáknak ezen a fórumán. A találkozó megelőzte a csütörtök este összeülő EU-csúcsot, amelynek célja egy új kormányközi konferencia elindítása. Ennek volna feladata a reformszerződés kidolgozása, legalábbis ha a tagállamoknak sikerül megegyezniük a vitás pontokban. Gyurcsány visszautasította Orbán Viktor bírálatát, a Fidesz elnöke ugyanis a német elnökségnek egy tévesen kiadott dokumentuma alapján feltételezte, hogy a szövegtervezetből szándékosan maradt ki a nemzeti kisebbségek jogvédelme. Egy később nyilvánosságra hozott dokumentum már pótolta a hiányt. Gyurcsány „mérsékelt optimizmussal, de aggodalmaktól nem mentesen” tekint a csúcs elé, amelynek előkészítésében a kulisszák mögött, a szakpolitikai egyeztetéseken Magyarország is jelentős szerepet vállalt. Mindazonáltal főként két tagállam, Nagy-Britannia és Lengyelország álláspontja okozhat nehézséget a csúcson. Varsó a tagállamok szavazati súlyához nyúlna hozzá – Gyurcsány szerint azonban nem szabad kinyitni Pandora szelencéjét, mert akkor felborul a döntéshozatali folyamat kényes egyensúlya. A kormányfő nagyobb problémának tartja, hogy London vonakodik elfogadni: a szerződés része legyen az alapjogok chartája, amely a briteket is kötelezné a közösen megállapított munkajogi és szociálpolitikai normák elfogadására. Ugyancsak ellenzik az európai jog elsődlegességének kimondását, jóllehet a gyakorlat már ma is ez. Gyurcsány végül sajnálja, hogy a föderalizmusról indult vitának áldozatául estek az uniós jelképek, mint a zászló és a himnusz, és megfontolásra érdemesnek tartja, hogy nemzeti hatáskörben, az EU összetartozását hangsúlyozandó, a tagállamok nagyobb jelentőséget adhassanak a szimbólumoknak.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet