BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Keveset hozott a nyugdíjasjárulék

2007. június 12. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kiegészítő vállalkozói tevékenységet végző nyugdíjasok járulékterhe jelentősen emelkedett: tavaly szeptemberben a jövedelem után fizetett 5 százalékos baleseti járulékot megszüntették, helyette 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékot vezettek be, ami az idén januárban 16 százalékra nőtt. A kormány arra számított, hogy az intézkedés 2006-ra 1 milliárd forintot hoz, ám alig félmilliárd folyt be. Vélhetően az idei évre előirányzott 9 milliárd forintos bevételi terv sem teljesül: áprilisban az APEH adatai szerint 129,5 millió forintot fizettek be ilyen címen 809,4 millió forintnyi vállalkozói kivét, illetve jövedelem után, ami csaknem harmadával kevesebb, mint a tavalyi, emelés utáni havi átlag. A csökkenésnek két oka lehet: megcsappant a vállalkozó nyugdíjasok száma, vagy kevesebb vállalkozói kivétet, illetve átalányadózó jövedelmet számoltak el. A február 15-én leadott vállalkozói szja-bevallásokat még nem dolgozta fel teljeskörűen az adóhatóság, így azt sem tudni, hogy tavaly hány kiegészítő vállalkozó tevékenységet végző nyugdíjas volt, és jövedelmük hogy alakult. A bevallások szerint 2005-ben csaknem 77 ezer nyugdíjas vállalkozott, jó részük a tételes költségelszámolást választotta és éves szinten átlagosan 493 ezer forintnyi jövedelemre tett szert. Az adóterhelésükre pontos adat nincs, mivel a progresszív szja-t nem csak a vállalkozási tevékenységük után fizethették. Az átalányadózást választók jóval kevesebb, átlagosan 250 ezer forintnyi jövedelemre tettek szert, ami után 47 ezer forint adót fizettek.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet