Egerszalóki Tímea
A regisztrációsadó-visszatérítésére jogosult mintegy 73 ezer főből legfeljebb 40 ezren jelentkeznek majd a pénzükért az augusztus 15-ei határidőig, a többiek várhatóan nem tudják beszerezni az igényléshez szükséges, a megfizetett adó összegét is tartalmazó számlát - mondta el lapunknak a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) illetékese. Az EU-csatlakozás és 2005 vége között a használt gépjárművek után megfizetett regadó egy része február közepe óta igényelhető vissza; eddig 20 ezer kérelmet nyújtottak be. Ezek háromnegyedét a vámhatóság már elbírálta, és mindössze ötszázat utasított el, mivel az igénylő továbbhárította a megfizetett adót, vagy nem csatolta a megfelelő okiratokat.
A jogosultaknak eddig 2,5 milliárd forintnyi regadót és 370 millió kamatot fizettek ki. Elsősorban azok fordultak a hivatalhoz, akik maguk vámkezeltették gépjárművüket, a kereskedőktől vásárlók nem tolongnak, mivel többségük nem rendelkezik olyan számlával, amely tételesen tartalmazza a megfizetett adót.
A számviteli törvény lehetőséget ad a kereskedőnek arra, hogy a korábbi számlát sztornózza, és újat állítson ki, amelyen már szerepelteti az adó összegét. A VPOP illetékese szerint ha a kereskedő erre nem hajlandó, esetleg érdemes lehet megfenyegetni egy APEH-os bejelentéssel, hátha tart a vizsgálattól, mert nem vallotta be az értékesítés után az áfát. A vámhatóság ilyen ügyre bukkant a napokban: egy kft. 2005 szeptemberében 301 gépjárművet importált uniós tagállamokból, mintegy 3,6 millió euró értékben, majd a forgalomba helyezést követően értékesítette ezeket. A VPOP egy ellenőrzése során megállapította, hogy húsz autót hamis regadó-igazolással adtak tovább, így 21 millió forintot megspóroltak. Az ügy miatt az APEH is ellenőrizte a cég adóbevallásait, aminek során kiderült, hogy áfát egyetlen gépjármű után sem fizettek, így félmilliárd forinttal rövidítették meg a költségvetést. A vámhatóság jelenleg csaknem ötszáz regadócsalással kapcsolatos ügyben nyomoz.
