Szeptember elsejétől csak a fémcsíkkal ellátott ezerforintosokkal lehet fizetni, mivel az MNB augusztus 31-én bevonja a 2006 előtt kibocsátott ezerforintosokat – jelentette be a jegybank. A postán, a kereskedelmi bankok fiókjaiban és a Magyar Nemzeti Bankban azonban a bevonás után is be lehet majd váltani az 1998 és 2004 közötti ezres bankjegyeket. A korszerű biztonsági elemekkel ellátott új ezerforintosokat 2006. április 10-én bocsátották ki, 2007 elejétől pedig már csak ilyeneket hoznak forgalomba. Aki azonban még később is talál 2006 előtt kibocsátott ezrest, annak sem vész el a pénze, mivel húsz éve van arra, hogy beváltsa az MNB pénztáraiban.
Jelenleg több mint ötvenmillió darab ezres van forgalomban, ezek negyven százaléka már az új típusú, nehezebben hamisítható bankjegy volt 2006 végén, ma már pedig arányuk eléri a hetven százalékot – tudtuk meg az MNB-től. A jegybank végzi az országban előforduló hamisgyanús bankjegyek szakértői vizsgálatát. Az éves jelentés adatai szerint a korábbi évek enyhe emelkedését követően 2006-ban a forintbankjegyek hamisításának mértéke nem nőtt tovább, megállt a 2005-ös szinten. Tavaly 9809 esetből származó,
10 507 darab, készpénzforgalomból kiszűrt forinthamisítványt regisztráltak. A leggyakrabban (79 százalék) hamisított címlet az ezerforintos volt. Valamennyi tavaly lefoglalt hamisítványt irodai sokszorosító eszközzel (színes fénymásoló vagy printer) állították elő, nyomdai eljárással továbbra sem készülnek álbankók. Az MNB értékelése szerint a hamisítás mértéke a készpénzforgalom biztonságát nem veszélyezteti; 2006-ban egymillió forgalomban lévő bankjegyre átlagosan 38 darab hamis jutott, ez kedvezőbb az eurózóna adatánál.
