Nincs terítéken a koalícióból történő kilépés, olyan helyzetet szeretnénk teremteni, amely alapján mód nyílik a reformok folytatására – mondta lapunknak Horn Gábor koalíciós koordinációért felelős államtitkár, cáfolva az esetleges ultimátumról szóló híreket. A koalíciós partnerek közötti feszültséget mindenesetre jelzi, hogy a szabad demokrata ügyvivő lapunknak úgy fogalmazott: a bennmaradás forgatókönyvét június 25-ére készítik el, a szocialistákkal történő aktív egyeztetési folyamatot követően. Addigra meg kell hozni a döntést, hogy az egyes reformterületeken – egészségügy, adó, villamosenergia-privatizáció, oktatás – milyen lépésekre szánja el magát a koalíció, milyen határidőkkel. Ezek esetenként objektív tényekhez kapcsolódnak, az egészségügyről és az ingatlanadót is tartalmazó adóreformról most kell dönteni ahhoz, hogy a jogszabálytervezetek ősszel a parlament elé kerülhessenek – tette hozzá Horn. A képviselő lát esélyt a kompromisszumra a legneuralgikusabb pont, az egészségügy kapcsán is, ám abban biztos, hogy lassítást nem fogad el a kisebbik kormánypárt. Eszerint elképzelhető, hogy a liberálisok a tempó érdekében lemondanának a több-biztosítós modellről; ez azt jelenheti, hogy csak a kiegészítő szolgáltatások piacán engednék a versenyt, az alapszolgáltatások esetében nem. Június végéig biztosan nem születik egyezség az adórendszer lényegi elemeit érintő változtatásról, mivel a parlamenti munka túlságosan lefoglalja a képviselőket, és az átalakítás feltételéül szabott szakmai előkészítő munkával ősz előtt biztosan nem végez a versenyképességi kerekasztal – vélekedett lapunknak Kékesi Tibor, a költségvetési bizottság MSZP-s tagja.
