A vállalkozásoknak számos bevallási és fizetési kötelezettségnek kell eleget tenniük mai határidővel. Az idén már minden cégnek elektronikus úton kell eljuttatnia az APEH-hez a társasági adóról szóló bevallását, amelyben a különadóról, valamint a szakképzési hozzájárulásról is be kell számolni, míg az innovációs járulékról külön bevallást kell leadni. Papíralapon csak a kifizetőnek, munkáltatónak nem minősülő alapítványok, társadalmi szervezetek, társasházak és egyéb szervezetek adhatják le az elszámolásokat.
A tavalyi adatok ismeretében az idén 355 ezer bevallást vár az adóhatóság, de arról nem tudtak tájékoztatást adni, hogy eddig hányan teljesítették kötelezettségüket. A tapasztalatok szerint a cégek túlnyomó része az utolsó napokban adja le a bevallást. A posták ennek ellenére nem készülnek megerősített szolgálattal és hosszabb nyitva tartással, mivel az elektronikus bevallás miatt roham nem várható. Az APEH akár 200 ezer forintos bírságot is kiszabhat azokra a cégekre, amelyek a május 31-ei határidő után tesznek eleget kötelezettségüknek.
A tavaly leadott bevallásokban (amelyek a 2005-ös tevékenységről szóltak) mintegy 180 ezer vállalkozás 352 milliárd forint adókötelezettséget vallott be, több mint 130 ezer cég viszont veszteséget produkált vagy nulla eredményt ért el. Tavaly a cégek a korábbinál jóval több, csaknem kétszer annyi adókedvezményt vettek igénybe, 120 milliárd forint értékben.
