Menet közben kell motort cserélni, ami lassulással jár, de később lendületet kapunk – jellemezte az illetékhivatali integrációt Szikora János, az APEH elnöke a szervezet tegnapi sajtótájékoztatóján. A megyei önkormányzatoknak tavalyhoz képest 4 százalékkal kevesebb illetékbevétel jutott április végéig, ennek egyik oka, hogy a kiszabott bírságot, illetve késedelmi pótlékot a korábbi gyakorlattal ellentétben nem osztják vissza számukra és az adóhivatalok a működési költségeik fedezetére a bevételeik 8,5 (a fővárosban 4) százalékát visszatartják. Egyes önkormányzatoknál a működési költség meghaladta a bevételek 10-15 százalékát.
A hivatalok korábbi működésével kapcsolatban alapvető adatokat nem tudni, így például azt sem, hogy évente átlagosan hány ügyet kezeltek. Az információhiány miatt nem lehet megítélni, hogy soknak számít-e az a százezer lezáratlan, illetve ötvenezer iktatlan ügy, amit az APEH az év elején átvett. Az illetékhivatalok mindenesetre korábban nem a gyorsaságukról voltak híresek, az Állami Számvevőszék egy korábbi jelentésében meg is állapította, hogy számos megyében kicsi a kapacitás az ügyek számához képest.
Az integrációt nehezítette az is, hogy az érintett önkormányzatok többsége meglehetősen barátságtalanul fogadta a döntést, és az év végéig nem adott lehetőséget a helyszíni előkészítésre. Győrött az illetékhivatalt tavaly év végén méltatlan körülmények közé költöztették, Pest megyében pedig azzal fenyegetőztek, hogy nem engedik be az új munkatársakat. Felelősségre vonás ezekben az ügyekben nem várható – mondta lapunknak Szikora János. A volt illetékhivatali vezetők sorsa vegyesen alakult, a legtöbben az adóhivatal munkatársai maradtak.
