Picit túl óvatos volt a monetáris tanács hétfői kamattartó döntése – jelentette ki Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke. Vértes a kamat csökkentésére voksolt volna, de a döntést nem tartja kardinális kérdésnek, mivel a piac véleménye szerint már elkönyvelte, hogy vége a kamatemelési ciklusnak. Ebből következően pedig nincs különösebb jelentősége annak, hogy éppen melyik hónapban kezdődnek a csökkentések. A GKI vezérkara nem lát jelentős bérinflációs veszélyt, mivel a bérek növekedése az építőiparban és a szolgáltató szektorban jelentős mértékben a munkaügyi ellenőrzések nyomán elindult „kifehéredésre” vezethető vissza.
A GKI a hivatalos, 6,6 százalékos költségvetési hiánytervnél négy tizedszázalékkal jobbat vár 2007-re, elsősorban a terveket mintegy 100 milliárd forinttal túlteljesítő közteherbevételeknek köszönhetően. A vártnál kedvezőbben alakulhatnak a kamatkiadások is, a nyugdíjkassza viszont a megugró nominális bérek miatt kedvezőtlenebb egyenleggel zárhat. Az intézet növelte inflációs és GDP- előrejelzését is. A fogyasztói árindex a korábban vártnál magasabban tetőzött, így az év egészében 7 százalékos átlagos emelkedést várnak a kutatók. Részben ennek következtében a korábbi előrejelzésüknél nagyobb mértékben, 4,5 százalékkal csökkenhet a reálbér. A növekedési mutató esetében a várakozásoknál kedvezőbb első negyedéves adat nyomán a GKI 3,2 százalékra emelte az éves bővülést, ami így már majdnem másfélszerese a piac által túlzottan pesszimistának tartott hivatalos PM-prognózisnak. Az intézet éves átlagban 250 forintos euróárfolyamra számít, míg év végéig a jelenlegi 8 százalékról vélhetően 6-6,5 százalékra csökken a jegybanki alapkamat.
