BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Divatba jöhetnek a félkész házak

Továbbra sem oszlik a homály az értékalapú ingatlanadóval kapcsolatban. A pénzügyminiszter kész javaslatról beszél, a koalíciós partner még az adófilozófiai kérdéseknél tart. Az ingatlanszakma szereplői attól félnek, hogy a magas adókulcs a befektetési kedv csökkenéséhez vezet.

2007. május 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A konvergenciaprogram értelmében 2008-ban be kell vezetni az ingatlanadót, amelyről a javaslat elkészült, és jelenleg a politikai egyeztetése folyik – mondta Veres János pénzügyminiszter. A javaslatot még nem kapta kézhez a lapunk által megkérdezett szocialista költségvetési bizottsági tag és nem tud végleges javaslatról Horn Gábor sem. Az SZDSZ-es politikus szerint az egyeztetési folyamat még mindig adófilozófiai kérdéseknél tart, vagyis arról vitáznak, legyen-e átcsoportosítás a terhek között és milyen irányban. A képviselő szerint nincs erőteljes kényszer az értékalapú ingatlanadó 2008. januári bevezetésére, illetve annak az adórendszer változtatása nélkül nincs értelme.
Nem indokolt az adóbevételek növelése, átcsoportosításra és a jelenleg alkalmazott, ingatlanhoz kapcsolódó adónemek egységesítésére viszont szükség volna – mondta Oszkó Péter a Portfolio.hu által rendezett ingatlanadó-kerekasztalon.
A Deloitte adópartnere – júniustól elnök-vezérigazgatója – szerint az értékalapú ingatlanadó bevezetésével párhuzamosan az iparűzésiadó-, illetve a személyijövedelemadó-terheket kellene csökkenteni. A nagy adóelkerülési kedv miatt vélhetően a társaságokra és a magánszemélyekre egyaránt kivetik az adót, amelynek tárgya lesz majd minden kategória, vagyis a földterület, a lakás-, a kereskedelmi és egyéb célt szolgáló ingatlan, valamint az üdülő és a telek is. Oszkó szerint azonban így is sor kerülhet visszaélésekre, a mediterrán országokhoz hasonlóan nálunk is megugorhat majd a félkész, azaz még be nem jegyzett házakban élők száma, és előfordulhat, hogy az ingatlanok nem fizető tulajdonosai utolérhetetlen offshore cégek lesznek.
Az adó lehet egykulcsos, sávos vagy differenciált is aszerint, hogy milyen típusú ingatlanra vetik ki. A szakértők egyetértenek abban, hogy a kedvezményekkel és a mentességekkel csínján kell bánni, mivel a bejelentett jövedelmi szint hazánkban sokszor nem fele meg a ténylegesnek. Kérdés azonban, hogy egyes iparágakat, például az egészségügyet, az oktatást vagy a turizmust hogyan érintené az új teher. Oszkó szerint az ingatlanadót a hatékonyság érdekében mindenképpen központi szinten kellene beszedni.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet