BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Utódaikkal fizettetnék vissza az önkormányzatok hiteleiket?

2007. május 9. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A PM szakértői dolgoznak egy új önkormányzati hitelkorlátozási szabályozáson – mondta a NAPI Gazdaság kérdésére Veres János pénzügyminiszter. A pénzügyi tárca vezetője egy, az MNB-vel közösen tartott áprilisi konferencián jelentette be, hogy a központi kormányzat esetében már érvényesülő fiskális szabályokat az önkormányzati rendszerre vonatkozó újakkal tervezik kiegészíteni. E szerint a kormány kétharmados szabályozással tiltaná meg a helyhatóságok működési célú hitelfelvételét. Veres szerint azóta a kétharmados jogszabály-módosítást nem igénylő lehetőségeket is mérlegelik. A PM aggodalmait az önkormányzati szektor eladósodásával kapcsolatban csak felerősítette, hogy az elmúlt időszakban „öt, közepes méretű” város képviselőtestülete is jelentős hosszú lejáratú kötvény kibocsátásáról döntött. Nem lehet véletlen, hogy ezek az önkormányzatok pont most vállaltak méretükhöz képest igen nagy, 4,5 milliárd forintos értékben olyan kötelezettséget, amelyet az általában hároméves türelmi időre tekintettel jórészt csak 2010 után kell majd visszafizetni. A miniszter véleménye szerint a kormánynak az ország érdekeit szem előtt tartva meg kell teremteni a feltételeit annak, hogy az önkormányzatok vissza is tudják fizetni a felvett hiteleket. Emiatt dolgoznak egy olyan megoldáson, amely képes lehet visszafogni az önkormányzati szféra gyorsuló eladósodását.
A kormány tegnapi ülésén döntött a mintegy 80 milliárd forintos fejezeti egyensúlyi tartalék időarányos része, azaz 20,8 milliárd forint felszabadításáról – mondta Veres. A költségvetési törvény alapján a tartalék felhasználásáról a kormány dönt „a kiadások alakulására és a bevételek várható teljesítésére figyelemmel”. Erre most a miniszterek beszámolói alapján kerülhetett sor. A feloldások aránya változó volt, a „csúcstartó” a honvédelmi tárca volt a maga 50 százalékos kérésével, amit a kormány az afganisztáni misszió többletköltségeire való hivatkozással fogadott el. A pénzügyér szerint a teljes tartalékhoz képest többségében 0 és 25 százalék közötti forrásbővülésben a minisztériumok nem aszerint részesültek, hogy jól vagy rosszul teljesítették a költségvetési előírásokat. Minden fejezetgazda betartotta ugyanis saját kiadási korlátját, ami az összesítésben a vártnál kisebb első negyedéves hiányhoz vezetett. Ebben az értelemben tehát nem fiskális lazítás a tartalék részleges feloldása – tette hozzá a miniszter.
Veres lapunk felvetésére egyelőre korainak tartotta a negyedéves fejezeti költések publikálásának egy pontos ütemtervhez kötését. Úgy vélte ugyanis, hogy az idén a rendszer még a próbaidőszakánál tart, és a minisztériumi jelentések feldolgozására nem célszerű a PM-nek pontos dátumot előírni. A fejezeti egyenlegek bemutatásai folyamatosan érkeztek be április 15-éig, a tárca munkatársainak a felülvizsgálatra 3-4 hétre volt szüksége. A következő döntésre leghamarabb október végén kerülhet sor, az áprilissal kezdődött két negyedév adatait ugyanis a kormány összevonva értékeli majd.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet