BUX 139144.65 -0,11 %
OTP 45320 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Oroszország növekvő politikai befolyására figyelmeztet a Fidesz elnöke

2007. április 12. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarországon ma sok minden az oroszok akaratától függően történik – jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz–Magyar Polgári Szövetség elnöke csütörtökön Brüsszelben, magyar és német újságírók előtt. A volt kormányfő a Magyarország szerepe az EU energiapolitikájában címmel tartott sajtóbeszélgetésen veszélyesnek ítélte, hogy Moszkva az energiaszállítás eszközével közvetlenül befolyásolhatja a magyar politikai életet. Véleménye szerint Oroszország földgáz- és kőolajszállítóként az utóbbi években felértékelődött Európában, megnövekedtek gazdasági eszközei. Ezekkel visszaélve igyekszik kiterjeszteni politikai befolyását, amint arra példa volt az ukrán, belarusz és litván eset.
Orbán bírálta a magyar kormányt, amiért eltér az EU közös energetikai célkitűzésétől és egyéni utat követve még jobban ki akarja szolgáltatni az országot az orosz érdekeknek. Sok érv szól a Nabucco vezeték megépítése mellett, amely csökkenthetné nemcsak az EU, de Magyarország egyoldalú függőségét is Moszkvától – mondta Orbán, aki tarthatatlannak nevezte, hogy Gyurcsány Ferenc két nappal az EU közös energiapolitikájával foglalkozó csúcstalálkozó előtt tárgyalt Vlagyimir Putyin elnökkel a Kék Áramlatról, amellyel még inkább egyoldalúvá válna a magyar energiaellátás. Lapunk kérdésére, hogy örömtelibb lett volna-e az EU közös energiapolitikája szempontjából, ha Gyurcsány történetesen Teheránban tárgyalt volna a Nabuccóról, hiszen aligha szalonképesebb az iráni politika, mint az orosz, Orbán nem adott egyenes választ. Csupán a diverzifikáció szükségességét hangsúlyozta, és hosszú távú érdekekről beszélt.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet