Júliustól magasabb fizetést kaphatnak a közszférában dolgozók, a munkaügyi miniszter ugyanis benyújtotta az Országgyűlésnek a 13. havi bér előrehozott, részletekben történő kifizetéséről szóló törvényjavaslatot.
Eszerint a közalkalmazottak, illetve a köztisztviselők július elsejétől a tárgyévre járó, 13. havi illetmény tizenkettedét kapják majd a munkabérükkel együtt. A konstrukcióról a kormány még februárban állapodott meg a közszolgálati sztrájkbizottsággal. A közszolgák keresete az idén 6,65 százalékkal emelkedik, ebből a 13. havi illetmény előrehozása 4,15 százalékot tesz ki, a további 2,5 százalékos növekmény pedig a múlt évi béremelések áthúzódó hatásából, illetve az előmeneteli rendszerből adódik. A konstrukciót jövőre is alkalmazzák majd, a megállapodás szerint azonban 2009-től már nem részletekben, hanem a tárgyév decemberében fizetik ki a 13. havi illetményt. Az erről szóló előterjesztést a munkaügyi tárcának jövő év március végéig kell elkészítenie. Eddig a tárgyévet követő év január 16-án utalták a járandóságot, ami ellen az érintettek a kezdetektől tiltakoztak. A versenyszférában jellemzően már karácsony előtt hozzájutnak az alkalmazottak az év végi jutalmakhoz. A 13. havi illetmény decemberben történő kifizetése a költségvetés-tervezés szempontjából is egyszerűbb, mivel így pénzforgalmi és eredményszemléletben is ugyanazt az évet terheli. A pénzügyi tárca számításai szerint a 13. havi illetmény előre hozott kifizetése az idén 70 milliárd forinttal rontja a pénzforgalmi egyenleget, az eredményszemléletű elszámolást viszont nem érinti. A kormány a közszolgálati sztrájkbizottsággal kötött megállapodásban kötelezettséget vállalt arra is, hogy ha a konvergenciaprogram lehetővé teszi, jövőre félhavi illetménynek megfelelő extrapénz kifizetéséről intézkednek.
