Július elsejétől ismét életbe lép az elvárt adó, de nem kell majd megfizetni abban az esetben, ha a cég, illetve az egyéni vállalkozó kitölt egy APEH-nyomtatványt, amelyen bizonyítja, hogy jogosan produkált veszteséget vagy az elvártnál – vagyis az eladott áruk beszerzési értékével korrigált bevétel két százalékánál – kisebb nyereséget – jelentette be Veres János pénzügyminiszter szerdán.
A kormány szerint tehát alkotmányos lehet az adónem, hiszen azt az Alkotmánybíróság azért számolta fel, mert a kötelezetteknek nem adtak lehetőséget az ellenbizonyításra. Utóbbit a cégek egy külön erre a célra készített nyomtatványon tehetik majd meg, amely tulajdonképpen a társasági, illetve a személyi jövedelemadó-bevallás kiegészítése lesz. A dokumentum részletes tartalmát a szakmai szervezetekkel, illetve a versenyképességi tanáccsal történt egyeztetés után, várhatóan két hét múlva határozzák meg. Igazolni és bizonyítani kell majd, hogy bizonyos költségek, például a külföldi utazások, nagy összegű megbízási, illetve alvállalkozói szerződések valóban a vállalkozási tevékenységet szolgálták – mondta Veres. Az APEH az elvárt adót nem fizető, vagyis a bizonyítási lehetőséggel nem élő cégeket kockázatelemzés alapján, célirányosan ellenőrzi majd. A pénzügyminiszter szerint azokat a társaságokat, amelyek például elmaradott térségben végrehajtott beruházás miatt veszteségesek, nem vizsgálja az adóhivatal.
Ha jól célzott kérdéseket tesznek fel, olyan szelektált adathalmaz áll majd az APEH rendelkezésére, amelyből ki tudja válogatni a vizsgálatra érdemes cégeket – vélekedik az Oszkó Péter. A Deloitte adópartnere szerint a revizorok nem átfogó ellenőrzéseket végeznek majd, inkább néhány nagyobb összegű, gyanús számlához kapcsolódó ügyletet vizsgálnak. Így lehet elég kapacitása az adóhivatalnak a feladatra az idei tízezer vagyonosodási vizsgálat mellett.
