BUX 139331.15 0,02 %
OTP 45480 0,4 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tartással búcsúzott a jegybankelnök

2007. február 26. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A várakozásoknak megfelelően a monetáris tanács (MT) 8 százalékon tartotta az alapkamatot – derült ki a testület tegnapi ülése után, melyet utoljára vezetett Járai Zsigmond távozó jegybankelnök. Az MT többsége az infláció korábban prognosztizáltnál gyorsabb lefutására hivatkozva érvelt a tartás mellett, míg néhányan az inflációs várakozások emelkedése miatt egy 25 bázispontos emelést tartottak volna szükségesnek. Ha az emelés nem is jött össze, a vita nyomán a stáb által írt – Járai szerint pozitív hangulatú – jelentésből kikerült, hogy már 2008-ban visszatérhet az árstabilitás közeli állapot (ehelyett a „jelentősen lassulhat” kifejezés szerepel).
A kockázati tényezők között említette Járai a konvergenciaprogram esetleges fellazulását, ami például a kórházi ágyszámok vagy a vizitdíj érvényességi köre kapcsán következhet be. A jegybankelnök az „egy év munka, öt év harc” mondattal jellemezte mandátuma hat évét – amelyből az első még a Fidesz-kormány idejére esett –, ugyanakkor arról is beszámolt, hogy az előbb említett ügyek kapcsán védelmébe vette a kormányt, mondván, csak kompromisszumok megkötésével lehet bizonyos intézkedéseket végrehajtani. Az OÉT-ben kötött bérmegállapodás inflációs hatását mindazonáltal annak ellenére figyelemmel kísérik majd, hogy nem kérnek róla egyelőre külön elemzést.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet