A tavalyi évhez hasonlóan az idén is megkezdhetik az önkormányzatok a létszámleépítést támogató kerethez kapcsolódó pályázataik összeállítását – derül ki Lamperth Mónika önkormányzati miniszter rendeletéből, amely a Magyar Közlönyben jelent meg. Az idei költségvetés a tavalyi 3,3 milliárd után 9,1 milliárd forintot tartalmaz a „helyi szervezési intézkedésekhez kapcsolódó többletkiadások” támogatására. A keret ugyanakkor nem kizárólag a leépítéseket finanszírozza, innen kell ugyanis megteremteni a Prémium Évek program fedezetét is. A 9,1 milliárdra a helyi önkormányzatok és a többcélú kistérségi társulások pályázhatnak. A rendelet négy feltételt szab az érdeklődő szervek számára. A leépítéshez akkor vehető igénybe támogatás, ha a munkavállaló főfoglalkozású munkaviszonnyal vagy határozatlan idejű közszolgálati vagy közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezett, illetve ha nyugdíjasként foglalkoztatták. A pályázatnál csak a tavaly szeptember 30-a után keletkezett kifizetéseket lehet megtéríttetni, és egy álláshely megszüntetésére csak egyszer lehet pályázni. A maximális pályázható összeget a miniszter a jogszabály szerinti felmentési idő felében, illetve a végkielégítés teljes összegében határozta meg. Az idén három üteme lesz a pályáztatásnak, április, július, illetve október közepéig kell eljuttatni a dokumentációt a Magyar Államkincstár területi igazgatóságaihoz. A döntést egy tárcaközi bizottság fogja meghozni, amelybe az érintett minisztériumok mellett az OEP is delegál egy főt.
