Nagy port kavart tavaly ősszel az az apróbetűs törvénymódosítás, amely kedvezménynek álcázva 16 év után tulajdonképpen állásfoglalást adott arról, hogy a cégek közötti térítésmentes eszközátadás ajándékozásnak minősül, így illetékköteles. A cégek ugyan kilobbizták, hogy a tavaly év végéig megvalósult ügyletek után visszamenőlegesen ne hajtsák be az illetéket, január elseje óta azonban fizetni kell. Bernáth Ildikó fideszes képviselő a múlt héten olyan módosító javaslatot nyújtott be, amely az eredeti állapot visszaállítását célozza. Indoklása szerint a számviteli törvényben szabályozott ingyenes eszközátadás nem felel meg a polgári törvénykönyv szerinti ajándékozásnak. Utóbbinál fontos kitétel, hogy az ajándékozó bizonyos esetekben visszakövetelheti az ajándékot. Az ingyenes eszközátadásnál az ajándékozó cégnek társasági adófizetési kötelezettsége keletkezhet, mivel az eszköz mérleg szerinti értékét adóalap-növelő tételként kell figyelembe venni. Az indoklással részben egyetért Oszkó Péter, a Deloitte adópartnere is, ám véleménye szerint az ügyletek legfeljebb tizedénél a Ptk. szerinti ajándékozás valósul meg. Az ellenzéki képviselő azt javasolja, hogy ne kelljen illetéket fizetni abban az esetben, ha az ajándékozót vagy a megajándékozottat adófizetési kötelezettség terheli az átadás miatt. Így azonban a veszteséges vagy a nagy adókedvezményt igénybe vevő társaságok nem mentesülnének a teher alól. Oszkó szerint szerencsésebb lenne, ha a törvény egyszerűen kimondaná, hogy csak a magánszemélyek közötti ajándékozás illetékköteles. A jelenlegi szabály súlyosan érinti a vállalkozásokat, ráadásul feleslegesen, mert így a tőkejuttatások olcsóbb, de bonyolult formáját választják – mondta lapunknak Bernáth. A képviselő várakozásai szerint javaslata eljut a bizottsági vitáig.
