BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Joggal tartjuk távol a román húsárut

2007. február 8. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Unió állandó állatorvosi bizottsága megelégedve vette tudomásul, hogy Magyarországon nem találtak új madárinfluenza-esetet, a két csongrádi telepet sikerült megfelelően elszigetelni. Süth Miklós országos főállatorvos tájékoztatta uniós kollégáit a folyamatos ellenőrzésekről és mintagyűjtésekről. Időközben valószínűvé vált, hogy a Nagy-Britanniában, pulykákban talált H5N1 variáns ugyanaz, amelyik a magyar libák elpusztulását okozta. A szakértők keresik a lehetséges összefüggést, bár eddig nem sikerült reális nyomra bukkanni.
Süth beszámolt kollégáinak a Nógrád megyében hozott intézkedésekről is, azt követően, hogy sertéspestist mutattak ki vaddisznókban.
Elképzelhető, hogy a betegség Szlovákiából terjedt át, ezért egy szlovák–magyar munkacsoport folyamatosan elemzi az eredményeket. Magyarország szeretné elérni, ha harmadik országok is az uniós gyakorlatot követnék, vagyis elismernék a régióra korlátozott intézkedéseket, és nem sújtanák az egész országot. Ez az üzenet legfőképpen Tokiónak szól: Japán felfüggesztette a magyar sertés importját, ami érzékenyen érinti a magyar termelőket, mert bizonyos fajta terméket nehéz más piacon elhelyezni.
A főállatorvos a román sertéspestissel kapcsolatban elmondta, hogy Romániából sem élő-, sem feldolgozott állat nem kerülhet be az EU belső piacára. A magyar kormány állásfoglalást kért a személyi utasforgalomban behozott húsáruk ügyében, és az Európai Bizottság egyértelmű véleményt adott: „ugyanolyan veszélyt rejt egyetlen szelet hús, mint egy teljes szállítmány”, ezért a magyar hatóságok teljesen szabályosan járnak el, amikor megakadályozzák a román húsárunak akár csak turista forgalomban, személyes fogyasztásra szánt behozatalát.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet