A közvéleményben megjelenő egyes értékelésekkel szemben Magyarország világgazdasági viszonylatban versenyképesnek bizonyult az előző években – mondta Vértes András, a GKI Gazdaságkutató elnöke a Magyarország holnap című konferencián. Vértes véleményét többek között a világexportban elért magyar részesedésre alapozta, ugyanakkor elismerte, hogy a szubjektívabb versenyképességi listákon visszaesett az ország, elsősorban az állami túlköltekezés és a szerkezeti reformok elmaradása miatt. A kedvezőtlen megítélésen az adórendszer kiszámíthatóságának növelésével, az adóellenőrzések és közbeszerzések egyszerűsítésével és az elektronikus ügyintézés kiterjesztésével lehetne segíteni – tette hozzá.
Magyarországot az egy főre eső GDP alapján nemcsak Csehország, de lehet, hogy már az idén Szlovákia is lehagyja – jelentette ki a GKI vezetőjének előadásához fűzött korreferátumában Hamecz István, az MNB közgazdasági és monetáris politikai szakterületének igazgatója. Hamecz a lemaradás legfontosabb makrogazdasági okai között a stagnáló foglalkoztatási rátát és az alacsony megtakarítási hányadot említette. A versenyképesség helyett a sikerességet kellene a gazdaságpolitika középpontjába állítani, amit – egyes nemzetközi példák alapján – elsősorban az intézmények fejlesztésével lehetne növelni. A jegybanki igazgató előadásában az MNB kommunikációjában ritkán megjelenő elemek is szerepet kaptak. Hamecz szerint nem a GDP-arányos adóterhelés nagy Magyarországon, hanem az adóelkerülés mértéke, illetve a jegybank függetlenségének megerősítése mellett növelni kell az MNB elszámoltathatóságát is.
