Rövidebb bértárgyalásra számítottak a tegnapi Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) ülésének résztvevői, mivel múlt pénteken csak egy százalékpontnyi különbséggel álltak fel az asztaltól. A szakszervezetek korábbi, 6–8 százalékos igényük alsó határát Csizmár Gábor munkaügyi minisztériumi államtitkár javaslatára 5,5-re módosították. A munkáltatók viszont azt állították, hogy korábbi, 5–8 százalékos ajánlatukkal elérték a határokat. Emiatt két órán át, zárt ajtók mögött győzködték egymást a negyed százalékpontok, valamint a munkabéke jelentőségéről. Végül az utóbbi győzött: belementek az 5,5–8 százalékos bérajánlásba. A megállapodás szövegezése előtt azonban Gaskó István, a Liga szakszervezetek elnöke közölte: csak akkor nem él vétójogával, ha a dokumentumba belevesznek egy ajánlást, amelyben javasolják, hogy a közszférában is legalább 5,5 százalékkal emeljék a kereseteket. A Liga összetétele vegyes, vannak köz- és versenyszférában dolgozó tagjai is, többek között vasutasok, fegyveres testületek alkalmazottai és pedagógusok. A szakszervezeti oldalt meglepte az akció, a munkaadók pedig közölték, hogy az OÉT által is jóváhagyott konvergenciaprogram végrehajtását veszélyeztetheti a közszférára vonatkozó OÉT-ajánlás, ezért Gaskó feltételei mellett nem írják alá a megállapodást. Csizmár szerint a versenyszférára vonatkozó megállapodás is orientálja a közszférában zajló tárgyalást – amely jelenleg a sztrájktörvény előírásai szerint zajlik –, de az OÉT-nak nincs kompetenciája arra, hogy ajánlást tegyen. Végül a megállapodásban virágnyelven megfogalmazták a Liga követelését is, így nemcsak a vállalkozási szférának ajánlják az idei bruttó keresetek 5,5–8 százalékos növelését, hanem a országos és helyi kollektív bértárgyalásokat folytató szociális partnereknek is.
