BUX 139124.28 -0,13 %
OTP 45200 -0,22 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Belviszály nehezítheti az egységes fellépést

2007. január 28. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Eltérő célokat tűztek ki maguk elé a közoktatásban működő legnagyobb szakszervezetek, ami nehezítheti az egységes fellépést egy esetleges sztrájk során – tudta meg lapunk. Az ágazati akciók megszervezése csak azután merülhet fel, ha az egységes közszolgálati sztrájkbizottságnak nem sikerült megállapodnia a kormányzattal – mondta a NAPI Gazdaságnak Varga László, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke. A sztrájkbizottságot november 16-án alakították meg a közszférában érdekelt konföderációk, többek között azzal a céllal, hogy megakadályozzák a reálbérek csökkenését. A héten még folytatják a tárgyalást a kormány képviselőivel, és ha az nem hoz eredményt, akkor fognak hozzá a február 21-ére tervezett sztrájk megszervezéséhez. Varga ebben elutasította az együttműködést Kerpen Gáborral és az általa vezetett Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetével (PDSZ), mivel szerinte Kerpen eddigi önálló kezdeményezéseivel nem ért el eredményt, és csak alkalmatlanságát bizonyította. A tiltakozó akciót a mintegy 60 ezer tagot számláló PSZ így önállóan szervezné meg a pedagógusok körében, de nyitva hagyják a kaput a csatlakozni kívánóknak (a PDSZ-nek 20 ezres tagsága van).
A PDSZ tavaly nyár óta, a pedagógusok számára kedvezőtlen intézkedések nyilvánosságra hozatala óta keresi az együttműködést a társszakszervezetekkel – mondta lapunknak a szervezet vezetője. Kerpen Gábor szerint hibás stratégia, hogy az egységes közszolgálati sztrájkbizottság csak a 2007-es bérekre koncentrál, és nem mutat közös fellépést más intézkedésekkel, így a kötelező óraszám emelésével kapcsolatban. Ezekre az oktatás minőségét rontó lépésekre akarták felhívni a figyelmet az önállóan meghirdetett december 15-i kétórás munkabeszüntetéssel. A sztrájkban több mint 500 iskola 15 ezer pedagógusa vett részt, de csak félig érték el céljaikat vele – ismerte el Kerpen. A megszorító intézkedésekre való figyelemfelhívásban sikerrel jártak, ugyanakkor a kormány nem vonta vissza döntéseit, a sztrájk oka tehát még nem szűnt meg. Egy újabb ágazati demonstráció megszervezése szerinte nem szabad hogy presztízsvita legyen a munkavállalói érdekképviseletek között, és szívesen csatlakoznak egy mások által kezdeményezett megmozduláshoz is.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet