BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem érinti az energiakoncepciót az olajviszály

2007. január 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az orosz–fehérorosz olajvita miatt nincs válsághelyzet és nem lesz fennakadás a magyarországi üzemanyag-ellátásban – jelentette ki tegnap Kóka János gazdasági miniszter. Kóka ugyanakkor a Barátság vezetéken érkező szállítmányok elapadására tekintettel egyelőre hét napra döntött a magyar stratégiai tározóból napi 15 ezer tonna kőolaj felszabadításáról (a teljes hazai nyersolajtartalék 500 ezer tonna, míg a napi fogyasztás 13 ezer tonna). A miniszter szerint a vita nem érinti a piaci kínálati mennyiséget és az árakat, így nem lesz hatással a magyar kutak ellátására sem.
A kőolajvita miatt nincs szükség új energiastratégiára, annak továbbra is az energiabiztonság áll a középpontjában – fejtegette újságírói kérdésre válaszolva a miniszter a tegnapi parlamenti egyeztetést követően. Az energiabiztonság tavaly került az érdeklődés homlokterébe, amikor a szokatlanul kemény orosz tél miatt a Gazprom januárban csökkentette a földgázra vonatkozó exportvállalását (illetve Oroszország és Ukrajna vitája miatt átmenetileg csökkent a Magyarországra szállított gáz mennyisége), és néhány nagyfogyasztónak átmenetileg át kellett állnia a kőolajra. Az Országgyűlés ezután fogadta el a földgáz biztonsági készletezéséről szóló javaslatot, amelynek alapján megkezdődött a már 1993-ban eldöntött kőolaj-készletezéshez hasonló nemzeti tartalék feltételeinek kialakítása. Kóka szerint a több mint 90 napra elegendő kőolajtartalék mellett nincs szükség válságintézkedésekre, ráadásul vészhelyzet esetén csak 10 nap kell, hogy az adriai kikötőkbe megérkezzenek a szükséges olajszállítmányok, és a rendelés leadásától számított 20-30 nap elteltével az Adria vezetéken keresztül Magyarországra ér a hiányzó energiahordozó-mennyiség. A kormány még készülőben lévő, 2030-ig terjedő időszakra vonatkozó energiakoncepciója szerint nagyobb problémát jelent a gázellátás biztosítása, amihez hozzájárul az is, hogy 2005-ben a magyar primer energiafelhasználás 44 százalékát a gáz tette ki, szemben az olaj 24 százalékos részesedésével. A megoldást az algyői olajmezőn legkésőbb 2010-re kialakítandó 1,2 milliárd köbméteres stratégiai gáztározó jelentheti, míg a miniszter szerint jelenleg a forgalmazók tárolóiban 3 milliárd köbméter gáz áll rendelkezésre.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet