BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormány garanciát akar Moszkvától

2007. január 9. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kóka János gazdasági miniszter brüsszeli bejelentése szerint a kormány szeretné, ha az Európai Bizottság (EB) haladéktalanul tárgyalásokat kezdene Moszkvával arról, hogy miként garantálja az orosz fél a fennakadás nélküli energiaszállítást. Kóka az Európai Parlament liberális csoportjának egy szimpóziumán tartózkodott tegnap Brüsszelben, de nem tudott személyesen találkozni az EB energiapolitikáért felelős tagjával, mert Andris Piebalgs éppen az EU soros német elnökségével egyeztetett Berlinben. Mindazonáltal két ízben is beszéltek telefonon, és Kóka János tájékoztatta a biztost: ha a Barátság kőolajvezeték csapját kedd estig nem nyitja meg az orosz fél, akkor Magyarország hozzányúl stratégiai olajtartalékához. A kormány elvárja, hogy mind Moszkva, mind Minszk teljesítse ellátási és tranzitkötelezettségeit és elfogadhatatlannak tartja, hogy egyik fél sem volt képes sem előre figyelmeztetni, sem magyarázattal szolgálni.
Kóka János magyar újságíróknak elmondta: a kormány diverzifikációt akar az energiapolitikájában, vagyis kívánatosnak tartja az egyoldalú energiafüggés csökkentését. Egyik kínálkozó eszköz az Adria kőolajvezeték, amely most is működik (északról dél felé), csak az áramlás irányát kell megváltoztatni, amelyhez adottak a technikai feltételek. Az átállás, a tankereknek az adriai kikötőkbe irányítása tíz nap alatt megoldható. Rövid távon ez nem jár külön anyagi teherrel, mert a Mol a rotterdami, illetve a mediterrán piac irányadó árát alkalmazza, és ezek nem változtak jelentősen a legújabb válság hatására. Csütörtökön egyébként Brüsszelben ülésezik a tagállamok olajellátási munkacsoportja, amely értékeli majd a helyzetet és dönt a stratégiai tartalékokról is.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet