Közvetlenül az ünnepek előtt 4,2 milliárd forintnyi jutalmat kaptak az APEH munkatársai a múlt évben elért eredményekért. A revizorok jó teljesítményt nyújtottak az adócsalók, illetve -eltitkolók lefülelésében, csaknem másfélszer annyi, összesen 302,2 milliárd forint nettó adókülönbözetet állapítottak meg, mint 2005-ben, és 178,6 milliárd forintnyi pótlékot, illetve bírságot szabtak ki. Az adóhivatal számára sem lesz könnyű az idei év, meg kell birkóznia az elektronikus bevallás teljeskörűsítésével, át kell vennie a magán-nyugdíjpénztári és foglalkoztatotti nyilvántartás vezetését az OEP-től és az OMMF-től, illetve kontrollálnia kell a gázártámogatást.
A 2007-re tervezett tízezer vagyonosodási vizsgálatból ezret már megkezdtek a revizorok – jelentette be Varga Lászlóné. Az APEH elnökhelyettese szerint a bonyolult vizsgálatok komoly szakmai felkészültséget igényelnek, ezért a munkát a tapasztalt kollégák végzik, nem az újonnan felvett ötszáz revizor. A vizsgálatoktól az átlagállampolgároknak nem kell tartaniuk, az adóellenőrök jelenleg a több tíz, illetve több száz milliós vagyonnal rendelkezőket keresik fel – mondta Szikora János, az APEH elnöke. A kiválasztásnál bekerülhetnek a jelentős értékű ingó, illetve ingatlanvagyonnal rendelkezők, a nagy összegű tagi kölcsönt nyújtó cégtulajdonosok, a tartósan veszteséget bevalló cégek tagjai és azok a vállalkozók is, akik személyes közreműködés címén csak a minimálbérnek megfelelő jövedelem kivételét igazolják több bevallási időszakban. Akár az is okot adhat a vizsgálat elindítására, ha egy áfa- vagy egyéb vizsgálat során fiktív számlára bukkannak a revizorok – figyelmeztetett Vargáné. Az elnökhelyettes szerint népszerű az adózók körében a kedvezményes önellenőrzési lehetőség, amelyről a bevallást céges önrevízió esetében még január 15-éig lehet postázni az adóhivatalnak. A magánszemélyeknél a határidő december 31-én lejárt. Akadt olyan adózó, aki 80 millió forintos jövedelmet vallott be utólag, amely után havi félmillió forintot törleszt majd.
Az APEH elnöke szerint nem okoz majd problémát az e-bevallás teljeskörűvé tétele, a nehezén már túlvan a hivatal, tavaly ugyanis már 80 ezer adózó nyújtotta be elektronikusan a járulékbevallását, csaknem 3,2 millió magánszemély után. A vélelmezett 835 ezer kötelezettből a határidő lejártáig még 219 ezren nem regisztráltak. A hivatal ad még némi türelmi időt, de nem árt mielőbb bejelentkezni, mert a mulasztásért akár félmillió forintos bírságot is kiszabhatnak. Az adózók életének megkönnyítése érdekében csak azokról a hónapokról kell bevallást benyújtani, amikor kifizetés történt. Megszűnnek tehát az úgynevezett nullás bevallások, ugyanakkor az adóhivatal nem fogja tudni, hogy az adózónak volt-e kötelezettsége vagy csak elfelejtkezett róla. Az utóbbi felderítése az ellenőrzési osztály feladata lesz.
A foglalkoztatási jogviszonnyal kapcsolatos adatokat idén már az APEH gyűjti be, január elseje óta több mint hatezer bejelentés érkezett. A hivatalnak azonnal továbbítania kell az adatokat az OEP és az OMMF felé az egészségbiztosítási jogviszony ellenőrzéséhez.
Bár a törvényhozók végül meghagyták a munkáltatói szja-megállapítás lehetőségét, az APEH arra számít, hogy idén mintegy félmillióval nő az adóhatósági adómegállapítást igénybe vevők köre.
