Az országgyűlés tegnapi ülésén 208 igen, 163 nem szavazattal, tartózkodás nélkül elfogadta a 2007-es költségvetési törvényjavaslatot. Veres János pénzügyminiszter előterjesztését egyhangúlag támogatta az MSZP- és az SZDSZ-frakció, valamint Gyenesei István független képviselő, míg kivétel nélkül ellene szavaztak a Fidesz, a KDNP és az MDF képviselői. A szavazás után Gyurcsány Ferenc miniszterelnök gratulált Veresnek, aki megfordulva és meghajolva a szocialista frakció tagjai felé is köszönetét fejezte ki.
A zárószavazás egy a korábbi évekhez képest problémamentesebb költségvetési elfogadási folyamatot zárt le, ugyanis mind az ellenzéki, mind a kormánypárti képviselők kevesebb módosító indítvány nyújtottak be, és csak kisebb, jellemzően legfeljebb néhány milliárdos nagyságrendű módosításokat fogadtak el (korábban a több tíz milliárdos átcsoportosítások sem számítottak ritkának). Két éve például még 2142 érvényes módosítót tárgyalt a T. Ház, tavaly ez a szám már csak 1233 volt, ami a most zárult vitában 716-ra csökkent tovább. Már a december 5-i, főösszegekről szóló szavazás is jelezte ezt az újsütetű mértéktartást, ugyanis a módosítások eredményeképpen nemhogy nőtt, de csökkent az áht hiánymutatója. Újdonság volt, hogy az általános tartalék is megúszta a képviselői osztogatási kedvet.
Nem hoztak érdemi változást a tegnapi, zárószavazás előtti indítványok sem, ugyanakkor kismértékben ismét változtak a fő számok. A bevételi főösszeg 6669,49 milliárd forint helyett 6669,54 milliárd lett, a kiadási főösszeg pedig 8325,98 milliárd helyett 8326,03 milliárd (a hiányterv változatlanul 1656,49 milliárdos, ez a GDP 6,8 százaléka). A változás oka, hogy az APEH által településenként kimutatott szja-adatok alapján egy korábbi módosítás csökkentette az önkormányzatokat megillető szja összegét. Ezzel azonos mértékben nő az önkormányzatok állami támogatása, és egyidejűleg a központi költségvetés szja-bevétele is. Egy másik támogatott módosítás egyértelművé teszi, hogy az önkormányzati tárca támogatása nélkül megvalósuló, ppp-beruházással létrejött létesítmények működési kiadásainak finanszírozására az önkormányzatok nem részesülhetnek az úgynevezett önhiki-keretből.
