BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökken az APEH vezetőinek száma

Az APEH reményei szerint az adózók nem éreznek meg semmit a szervezet regionális átszervezéséből, ami elsősorban a vezetői szinteket érinti. Januártól az adóhivatal hét regionális és egy központi igazgatósággal üzemel.

2006. december 20. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Januártól már új szervezeti rendszerben működik az adóhatóság. A jelenlegi három fővárosi és a Pest megyei igazgatóság összevonásával megalakul a közép-magyarországi régió igazgatósága, míg a vidéki régióigazgatóságok három-három megyei szervezet egyesülésével jönnek létre. Ezenkívül feláll egy nyolcadik, központi igazgatóság is, ide kerül az országos nyomozati jogkörrel felruházott elit csoport, a legnagyobb adózókkal foglalkozó igazgatóság, valamint a külföldi és a kizárólagos illetékességű adózókkal (fegyveres testületek) foglalkozó részleg – mondta lapunknak Juhász István, az APEH elnökhelyettese. A regionális igazgatóságokon két szakmai vezető irányítja a munkát: az egyik az adó- és illetékügyért, a másik az ellenőrzésekért és a végrehajtásért felel majd. A korábbi megyei hivatalok kirendeltségként működnek tovább, vagyis élükön nem feltétlenül áll majd vezető – tette hozzá Juhász.
Nem tudni mit érzékelnek az adózók az APEH regionális átszervezéséből, de az adóhivatal reményei szerint semmit sem – mondta lapunknak Szentes Boldizsár. Az APEH Győr-Moson-Sopron megyei igazgatóságának vezetője hozzátette: a személyes ügyintézésnél továbbra is azt az irodát lehet felkeresni, amelyet eddig. Az átállást segíti, hogy a jövő évtől jelentősen emelkedik az elektronikus úton bevallók száma, akiknek mindegy, hogy melyik városban, melyik ügyintéző dolgozza fel a bevallásukat.
Szentes szerint az átszervezés nyomán egységesebbé válhat a jogalkalmazás, mivel kevesebb lesz az igazgatóság. Elmosódnak a területi határok, az adózók bárhol elintézhetik ügyeiket a régión belül, így nem csak egy bizonyos kirendeltségen kérhetnek ki például egy egyszerű adóigazolást. Az adóhivatal ügyintézőinek ugyanazokat a feladatokat kell ellátniuk, mint eddig, csak több adózó fordulhat hozzájuk. A változások inkább a vezetői szintet érintik, mivel bizonyos osztályokat összevontak és csökkent a vezetők száma is – tette hozzá Szentes.
Az APEH ellenőrzési munkáján is gyorsíthat a régiós felállás, eddig ugyanis a revizoroknak külön engedélyt kellett kérniük, ha a szomszédos megyében szerettek volna kapcsolódó vizsgálatot végezni a saját ügyükben. A jövő évtől esedékes tízezer vagyonosodási vizsgálat elvégzéséhez ötszáz fővel kellene növelni a hivatal létszámát. Információnk szerint az álláshelyeket már meghirdették, de egyelőre nem töltötték be, mivel nincs elég jelentkező.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet