Az illetékhivatalok átszervezési folyamata január elsejével nem ér véget, jövőre a húsz hivatal még nem tud teljesen egységes eljárásrendet kialakítani – tájékoztatott Juhász István, az APEH elnökhelyettese. Az átszervezéssel kapcsolatos tárgyalások folyamatosan zajlanak, de az már ma látható, hogy 2007-ben még nem lehet tartalmi integrációról beszélni, annak megteremtésében az illetékhivatali köztisztviselőkre komoly többletmunka hárul, emellett alapfeladataikat is maradéktalanul el kell látniuk – mondta lapunknak Kiss Zoltán. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei illetékhivatal vezetője még nem tudja, milyen változás várható a végrehajtási és a méltányossági ügyekben, valamint a köztartozásokról szóló igazolások kiadásában. A kívülállók Juhász ígérete szerint semmit sem éreznek majd az integrációból, illetékügyekben ugyanott, ugyanúgy járhatnak majd el, mint eddig. Az adóhivatal igyekszik mielőbb egységesíteni olyan ügytípusokat mint az iktatás vagy az igazolások kiadása. Így a közbeszerzési pályázaton induló cégeknek nem kellene minden megyéből külön begyűjteni az illetékigazolásokat. Előbb-utóbb egységesítenék a végrehajtást és a méltányossági ügyek elbírálását is, hogy az adóra és az illetékre egyszerre, egy helyen lehessen halasztást, illetve részletfizetést kérni.
Az integráció egyik legnagyobb kihívása az alkalmazott számítástechnikai rendszerek összekapcsolása, mivel azok jelenleg nem kompatibilisek. Az összevont hivatalok 2008-tól rendelkezhetnek közös informatikai rendszerrel, amelynek kialakításába az éves beszámolók és statisztikák elkészítése előtt nem akartak belefogni, mivel a húsz illetékhivatal jelenleg többfajta programot, illetve verziót használ. Első lépésként januárban APEH-számítógépes végpontokat építenek ki az illetékhivatalokban, hogy a dolgozók hozzáférhessenek a munkájukhoz szükséges adatokhoz.
A jogszabályi előírásnak megfelelően az illetékügyi igazgatás területéről az APEH általános jogutódként minden munkatársat átvesz. Az elnökhelyettes szerint az illetékhivatali dolgozók illetménye nem változik januártól, mivel többségük most is köztisztviselő és az adóhivatalnál is az marad. Információnk szerint azonban az egyéb személyi juttatásokból jóval kevesebbet kaphatnak a dolgozók jövőre, elesnek például az étkezési hozzájárulás egy részétől és az üdülési csekktől is, amit az önkormányzatok eddig biztosítottak számukra. Az illetékhivataloknak át kell venniük az APEH ösztönző rendszerét, így elképzelhető, hogy az alkalmazottak kevesebb jutalmat kapnak majd a teljesítményük után, vagyis csökken az érdekeltségük a bevételek beszedésében. Azt egyelőre homály fedi, hogy az egyes dolgozóknak mi lesz a későbbiekben a feladata, Kiss szerint munkakörük vélhetően átmenetileg változatlan marad.
