BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jön az e-vámkezelés

Magyarország csak akkor pályázhat a regionális logisztikai központ címre, ha versenyképes – azaz gyors és olcsó – vámügyintézési szolgáltatásokat nyújt.

2006. december 18. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az EU-ba érkező áruk után befizetett vám negyedét az az ország kapja, amely a vámkezelést elvégezte, ezért a tagállamok igyekeznek versenyképes vámügyintézési eljárást biztosítani. A szakértők szerint Magyarországon még mindig lassú és bonyolult a rendszer, bár idén nőtt a kereslet; a Vám és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) 30 százalékkal több import és 40 százalékkal több export vámkezelési ügyet bonyolított le, mint 2005-ben. Ezzel a szervezet elérte határait, ezért fejlesztésre van szükség – mondta lapunknak Szabó Zsolt, a VPOP vámigazgatója. Jövő márciusban kísérleti jelleggel néhány cég bevonásával elindítják az elektronikus vámkezelést, amelyet a tervek szerint az év végéig mindenki igénybe vehet. Az e-vámkezelés nagy előnye, hogy szerencsés esetben tíz perc alatt lebonyolítható, mert az árut nem kell a vámudvarba szállítani, csak akkor, ha a VPOP munkatársai szeretnék megvizsgálni. Kockázatelemzés alapján mindössze a cégek tíz százalékánál tekintenék meg az árut a pénzügyőrök, ezért jövőre a vámudvarok száma a felére csökken – tette hozzá Szabó Zsolt. A regionális gócpontokat a gazdasági és a pénzügyi tárca, a Vámtanács, valamint az érintett polgármesterek bevonásával határozná meg a VPOP. Várhatóan előnyt élveznek majd azok a helyszínek, amelyek mellett logisztikai szolgáltató központok is találhatók.
A VPOP cégre szabott vámkezelési megoldásokat is kínálna, kiszállási díj fejében például kiszállna a vállalkozás telephelyére és a helyszínen végezné el a vámkezelést. Ha a cég vállalatirányítási rendszere megbízható, a vámosok annak vizsgálata után megegyezés szerint alkalmazkodnak hozzá az eljárások során. Magyarország jelenleg az uniós vámbevételek egy százalékát szedi be, de az arány az intézkedések hatására jövőre másfél százalékra emelkedik – legalábbis a testület reményei szerint.
A bevételek maximalizálása érdekében ügyfélbarát módon kell működnie a testületnek, ezért a regisztrációs adóban is teljes körűvé válik az e-ügyintézés az év első felében – mondta Nagy János. A VPOP főparancsnoka szerint a testület idén a bevételi előirányzatok teljesítésében minden eddiginél jobb eredményt ér el. Az eredeti előirányzat szerinti összeg már december elején befolyt, de várhatóan túlteljesül az év közben 687 milliárdról 735 milliárd forintra emelt jövedékiadó-előirányzat is, így jelentős, 3,6 milliárd forintnyi jutalmat oszthattak szét a dolgozók között még karácsony előtt.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet