BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bosszút állna a kormány a házipénztáradó miatt

2006. december 7. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A költségvetési bizottság módosító javaslata szerint mentesülne az ajándékozási illeték és a mulasztási bírság megfizetése alól minden gazdálkodó, aki december 31-éig visszafizetési kötelezettség nélküli támogatást kapott, illetve térítésmentesen eszközt vett át.
A pénzügyi tárca álláspontja szerint a hatályos illetéktörvény alapján eddig is fizetni kellett volna, a cégek jogértelmezése szerint viszont nem, ráadásul eddig senki sem kérte rajtuk számon a lapunk számításai szerint több mint 200 milliárd forintra tehető összeget. Az OÉT munkaadói oldalának és az érintett cégek lobbizásának köszönhetően nemcsak a múltbeli ajándékozások mentesülhetnek az illeték alól.
a költségvetési bizottság másik módosító javaslata szerint a jövőben nem kellene ajándékozási illetéket fizetni a közhasznú szervezeteknek, azoknak a gazdálkodóknak, akik jogszabályi kötelezettség miatt vesznek át ingyenesen eszközt, illetve azoknak a munkavállalóknak, akik szja-mentes, ingyenes juttatást kaptak munkáltatójuktól.
A bizottság pontosítaná azt a módosító javaslatot is, amelyben a pénzügyi tárca tudatta, hogy az ajándékozásért fizetni kell, így nemcsak cégek alkalmazhatnák a kedvezményes, 21 százalékos kulcsot, hanem bármely gazdálkodó, amennyiben egy gazdálkodónak nem minősülő ajándékozónak 100 százalékos tulajdona van.
Egy másik módosítóban viszont szigorítást javasol a bizottság. A házipénztáradó alkotmányossági buktája miatt eltörölnék a készpénzállomány csökkentéséhez kapcsolódó kedvezményes osztalék-kifizetési lehetőséget. A költségvetési bizottság javaslata szerint a kedvezmény az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításának elfogadásáig, vagyis várhatóan december 18-áig maradhat érvényben. Harminc napra korlátoznák azt az időtartamot, ameddig a házipénztárból utólagos elszámolásra előleg fizethető ki anélkül, hogy a kiadott összeget a kamatkedvezmény alapjául szolgáló kötelezettségként kellene figyelembe venni.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet