A kormány elfogadta a szociális partnerek több javaslatát is az adótörvényekkel kapcsolatban az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) múlt pénteki ülésén, ezekről hamarosan módosító indítványt nyújtanak be. Megmaradhat a munkáltatói adómegállapítás, melynek megszüntetése az eredeti szándéktól eltérően csak további adminisztrációs terhet rótt volna a cégekre. A dolgozók jövőre az önbevalláson túl továbbra is az adóhatósági és a munkáltatói szja-megállapítás között választhatnak. Ötszáz, illetve ezer forinttal emelkedhet jövőre az étkezési hozzájárulás és az iskolakezdési támogatás adómentes értékhatára. Az adómentes üdülési csekket igénybe vehetnék a szövetkezetek és társaságok nyugdíjas tagjai és a közeli hozzátartozók is.
A kormány ígérete szerint pontosítja a társaságokra vonatkozó ajándékozási illetékkel kapcsolatos rendelkezéseket és az év végéig létrejött ingyenes eszközátadásokra „mentességet” ad, vagyis az ügyleteket visszamenőleg nem ellenőrizteti majd az adóhatósággal.
Már benyújtották azt a módosító javaslatot, ami társasági adókedvezményt adna a szövetkezeteknek a közösségi alap közös felhasználására, az ahhoz kapcsolódó költségeket pedig elszámolhatóvá tenné.
Enyhítenek a jövedéki termékekkel elkövetett jogsértésekhez kapcsolódó büntetésen is, így csak azokat az üzleteket zárnák be a jövőben, amelyeknél kereskedelmi mennyiséget meghaladó hamis vagy csempészett alkoholt, cigarettát, illetve benzint találtak.
Az ülésen a szakszervezetek arra figyelmeztettek, hogy az országos bérajánlás hiányában a növekvő feszültség miatt az ágazati és munkahelyi bértárgyalásokon konfliktusokra és sztrájkokra lehet számítani. Az egy hónapja kezdődött bértárgyalások alatt egy százalékpontnyit sem közeledtek egymáshoz a jövő évi bruttó béremelés mértékére vonatkozó ajánlatok. A munkaadói és a szakszervezeti oldal javaslata között még soha nem volt ekkora különbség: előbbi 3,5–6, utóbbi 13–15 százalékos bérfejlesztést tartana elfogadhatónak. Az ajánlatok közelítésére csak akkor kerülhet sor a munkáltatók szerint, ha ágazati szintű megállapodások születnek a szakképzetteknek járó garantált bérminimum jövő évi mértékéről. Ennek érdekében már az OÉT korábbi ülésén megegyeztek arról, hogy a problémás ágazatokban megkezdik a tárgyalásokat, de még a kapcsolatfelvételre sem került sor. Mivel a két oldal a meghatározott mértékű bruttó béremelés hatásairól konkrét számokkal nem rendelkezik – vagy egyelőre nem kívánja nyilvánosságra hozni –, a tárgyalás megfeneklett.
Borsik János, az Autonómok elnöke szerint az is bizonyítja a bérajánlás fontosságát, hogy a kormány 6-6,5 százalékos javaslatára máris kedvezőtlen bérajánlatok születtek egyes munkahelyeken. A munkáltatók is hisznek a tárgyalások orientáló jellegében, de csak a megállapodás kedvéért nem mennek bele egy irreális ajánlásba.
