A jövő januártól e-bevallásra kötelezett 1 millió cég és egyéni vállalkozó közül még 350 ezret nem látnak az APEH rendszerében. Az adóhivatal arra számít, hogy sokan az utolsó pillanatban tesznek eleget kötelezettségüknek. Aki megfeledkezik a regisztrációról, január elseje után 200 ezer forintos mulasztási bírsággal sújtható, de az APEH a szankció alkalmazásakor figyelembe veszi majd az esetleges technikai akadályokat – mondta Nagy József főosztályvezető a hivatal tegnapi sajtótájékoztatóján.
A könyvelőirodák egyelőre nem tapasztaltak keresletbővülést az e-bevallás kapcsán. Jellemzően azok regisztrálták magukat az adóhivatalban, akik eddig is könyvelőt alkalmaztak, utóbbiak ugyanis figyelmeztették ügyfeleiket – mondta lapunknak Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Egyesületének elnöke. A magának könyvelő egyéni vállalkozók többségének fogalma sincs a januártól esedékes e-bevallási kötelezettségéről – véli Nagy Gábor, a Magyar Számviteli Szakemberek Egyesületének elnöke. Előfordulhat az is, hogy az érintettek nem veszik komolyan a dolgot, és csak akkor ébrednek majd, ha először mulasztási bírsággal sújtják őket – tette hozzá Zara.
Bár az e-bevallás és az évközi adóváltozások miatt a könyvelőkre jóval több feladat hárul jövőre, Nagy szerint díjemelés nem várható, az áraikat sokszor irreálisan alacsonyan tartó, szerződés nélküli könyvelők ugyanis elcsábítanák az ügyfeleket. A piacon teljesen eltérő díjakat alkalmaznak, a feketén könyvelők már havi 4-5 ezer forintért elvállalják az ügyfeleket, a felső határ pedig a csillagos ég – mondta lapunknak Lengyel Tibor, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének elnöke. Az ár általában a cégformától és az alkalmazottak létszámától függ, de sokat számít az is, hogy a vállalkozás melyik megyében tevékenykedik. A piacon továbbra is a fix díjazás a legjellemzőbb, a nagyobb könyvelőirodák viszont már áttértek a munka mennyisége alapján történő számlázásra, vagyis díjaikat a könyvelt tételek száma, illetve a cég tevékenységének bonyolultsága alapján állapítják meg – mondta Zara.
Az adótanácsadók szerint mindenképpen áremelésre lenne szükség, a változások ugyanis jelentős többletköltséggel járnak és a könyvelőknek az e-bevallás miatt nagyobb felelősséget kell vállalniuk.
