– A pénzügyi tárcától az illetéktörvény módosításának, illetve az azzal kapcsolatban felmerült problémák tisztázását kérték. Mire számítanak?
– Ha visszamenőleg követelik az ingyenes eszközátadáshoz kapcsolódó ajándékozási illetéket, perek sokasága indulhat, amelyben azokat a könyvvizsgáló cégeket is felelősségre vonják majd, amelyek auditálták az érintett vállalkozások beszámolóit. Ebből pedig nemzetközi ügy lehet. Pontosítani kellene a törvény szövegét, és az egymással 100 százalékos tulajdoni viszonyban lévő cégeken túl mentességet kellene adni a közüzemi szolgáltatóknak, a kapcsolt vállalkozások egy részének is.
– Miért ragaszkodnak a garantált bérminimum befagyasztásához, miközben attól ágazati szintű megegyezés esetén eltérhetnek a cégek?
– A szakszervezetek nem érdekeltek a megállapodásban, mert annak híján a vállalkozásoknak kötelező a garantált bérminimum kifizetése. Idén sem tudtak kiegyezni az érintett ágazatokban, és félő, hogy jövőre is így lenne. Ha az OÉT-megállapodással egyidejűleg megszületnének az ágazati megállapodások, én fontolóra venném a jövő évre előirányzott emelés megadását.
– Ha a kormányzati és a munkavállalói oldal belemenne a bérminimum befagyasztásába, magasabb bruttó béremelési ajánlatot tennének?
– A minimálbér, a garantált bérminimum és a bérajánlás összefügg. Ha az egyik témában megoldás születik, a munkaadók rugalmasabbak lesznek a másikat illetően.
