A szakszervezetek célja a reálbérek növelése lenne, ezért 13–15 százalékos bruttó béremelést tartanának elfogadhatónak, miközben a munkáltatók szerint a 3,5–6 százalékos bérfejlesztés reális annak fényében, hogy az OÉT országos ajánlásától rendszerint felfelé térnek el a cégek – vagyis nem közeledtek az álláspontok az Országos Érdekegyeztető Tanács tegnapi ülésén sem. A munkaadók jövőre befagyasztanák a szakmunkás végzettséggel rendelkezőknek járó garantált bérminimumot, vagyis a 2007-re előirányzott, minimálbérhez viszonyított fél százalékpontos emelést csak 2008-ban adnák meg. Csizmár Gábor, a munkaügyi tárca államtitkára szerint tartani kéne a tavalyi hároméves megállapodást, mert fontos lenne, hogy a szaktudás a bérek tekintetében is elismert legyen, a minimálbértől való eltérés viszont még így is bagatellnek tekinthető. Az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításával kapcsolatban mindkét oldal számos javaslatot tett. A munkáltatók szeretnék, ha az adóterhek növekedéséért cserébe a kormány csökkentené az adminisztrációs terheket.
A munkáltató által készített szja-bevallás megszüntetésének örülnének a cégek, ha a dolgozó által kitöltött papíralapú bevallásokat nem kéne ellenőrizniük, illetve digitalizálniuk, ezért inkább a régi rendszer fenntartását kérik. A munkaadók szerint változtatni kell a bírságolási gyakorlaton, mivel az e-bevallási rendszer a visszamenőleges javításokat nem képes kezelni. Évi 20 millió forintos plafont vezetnének be az adatszolgáltatással kapcsolatos mulasztási bírság vonatkozásában, mert annak kiszabható maximális mértéke jelenleg 200 ezer forint dolgozónként, ami nagyobb cégek esetében egy-két napos csúszásnál több milliárd forintra rúghat. A munkaadók nem értenek egyet a korengedményes nyugdíjhoz kapcsolódó 13 százalékos pluszjárulék jövő évtől kezdődő fokozatos bevezetésével, inkább megvárnák vele az egész rendszer felülvizsgálatát. A reklámhordozók után, súly alapján fizetendő termékdíjat a forgalomba hozó cégek helyett a nyomdákra terhelnék.
A szakszervezetek szeretnék, ha a felnőttképzési szja-kedvezményt nem törölné el a kormány, tekintettel az Audi által kiharcolt szolidaritásiadó-kedvezményre. A munkavállalók az inflációval
megegyező mértékben emelnék az adómentesen adható iskolakezdési és a hideg- és melegétkezési utalványokra vonatkozó értékhatárt, továbbá felemelnék a nyáron leszállított önkéntes kölcsönös kiegészítő pénztárak kedvezményét is.
