A jövő évi felvételi eljárásban bevezetendő rendszer jelentősen átformálhatja a felsőoktatási struktúrát. Lényege, hogy a tavalyi létszámok alapján meghatározzák az intézmények férőhelyeit, és aszerint töltik fel államilag finanszírozott, illetve költségtérítéses hallgatókkal, hogy az adott képzésre hány hallgató jelentkezett első helyen, illetve milyen felvételi pontszámot ért el. Így jövőre lehet, hogy egy állami intézménynek nem jut államilag finanszírozott hallgató, olyan kevesen és olyan rossz eredménnyel jelentkeztek hozzá. Az viszont nem fordulhat elő, hogy egy kitűnő diák költségtérítéses szakra kerül, csak mert népszerű intézménybe jelentkezett, míg egy kevésbé tehetséges ingyen tanulhat egy gyengébb helyen – mondta lapunknak Bayer József. A Zsigmond Király Főiskola rektora szerint az új modell minőségi javulást hoz. Egy-egy intézményben ugyanis jelentősen megváltozhat az államilag támogatott és a költségtérítéses hallgatók aránya, és az is előfordulhat, hogy egyesek ezentúl csak a „fizetőképes” hallgatók pénzére számíthatnak. A kevésbé színvonalas intézmények előbb-utóbb bezárhatják a boltot.
A Modern Üzleti Tudományok Főiskolájának főtitkára, Bariné Turán Csilla szerint őket hátrányosan érinti az új rendszer, mivel a diákok zöme elsősorban a fővárosi egyetemeken szeretne tanulni, főként a szórakozási lehetőségek miatt. Antal János, az Általános Vállalkozási Főiskola rektora szerint a képzés színvonala, az utazási, lakhatási körülmények is sokat nyomnak a latban, emellett a felvételizők most stratégiát dolgozhatnak ki arra, hogy minél nagyobb eséllyel tanulhassanak államilag finanszírozott helyen. Antal szerint a hallgatókat elveszítő intézmények elsőként a kihelyezett képzéseiket szüntetik meg, ami csökkentheti a mai túlméretezett kapacitást.
