Az árréstömeg 40–50 százalékát veszthetik el a patikusok a gyógyszerpiacot érintő kormányzati intézkedések (gyógyszerkassza visszafogása, vény nélkül forgalmazható készítmények liberalizálása, adminisztráció növekedése) miatt – becsüli a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke. Hávelné Szatmári Katalin szerint jelenleg átlagosan 13,7 százalékos árréssel dolgoznak a gyógyszertárak, de a várható kiesést nem ehhez kell viszonyítani. A gyógyszer-gazdaságosságról szóló törvényjavaslat ugyanis a vény nélkül kapható szerek esetében megszünteti az ártörvényben foglalt hatósági árrést (viszont a gyártó plafont szabhat a fogyasztói árnak), így a patikák átlagos árrése is nagyobb lehet a mostaninál. A kiskereskedelem bekapcsolása a gyógyszerforgalmazásba a kamara számításai szerint 2-3 milliárd forintot vihet el a gyógyszertárak árréséből. Ez azonban pesszimista kalkuláció – hírek szerint a gyártóknak sincs ínyére a liberalizáció, s ódzkodnak a kiskereskedelembe engedni termékeiket. Ennek egyebek közt az az oka, hogy a külföldi tapasztalatok szerint a boltokban árult készítmények a hatékonyságukat tekintve leértékelődnek a vásárlók szemében.
