BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Minden járulékot a munkavállaló fizetne

2006. október 17. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A mai kormányülésen három, az egészségügyet érintő javaslat lesz napirenden. A miniszterek megvitatják a vizitdíjról szóló előterjesztést, a művi meddővé tételről szóló tervezetet, illetve szó lesz a biztosítási csomagok kialakítását lehetővé tevő elképzelésekről is.
A kormány döntését megalapozó legfrissebb tanulmányok a 300–600 forintra tervezett vizitdíj kapcsán megjegyzik, hogy a co-paymentet a huszonöt uniós tagországból mindössze nyolcban nem alkalmazzák (a régi tagállamok közül Anglia, Hollandia és Spanyolország nem vezette be). A szerzők különbséget tesznek a kötelező és fakultatív co-payment között: előbbi esetében a fizetés nélkül hozzá sem fér a szolgáltatáshoz, utóbbinál valamilyen többletszolgáltatást vehet igénybe a részben vagy egészében igénybevétel-arányos díjat fizető biztosított.
A co-payment melletti érvek szerint ha az igénybevétel ára zérus, a kereslet kielégíthetetlen lesz. Az egészségügyi szolgáltatások ingyenessége értékteleníti azokat a betegek szemében, ami a tanulmány szerint önmagában is pazarlásra ösztönöz. Extrém példákat is említenek: bizonyos esetekben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fizet útiköltséget a betegnek, hozzátartozójának, vidéki szakrendelőkben pedig nem ritka eset – állítják a szerzők –, hogy a beteg csak azért keresi fel az orvost, hogy joga legyen visszaigényelni a városba utazás költségét.
Az ellenérvek közül érdemes kiemelni azt, amelyik szerint az orvos–beteg találkozások egy részét az orvosok generálják, például a beutalókkal. Ezzel együtt a dokumentum nemzetközi példák alapján arra jut, hogy az önrész növelése minden esetben csökkenőleg hatott a keresletre, ugyanakkor semmilyen hatással nem volt a felnőtt lakosság egészségi állapotára. A példák azt mutatják, hogy a hatás a rendszer bevezetésekor mutatkozik meg: Németországban egyszeri, 5–10 százalékos visszaesést tapasztaltak az ambuláns ellátásokban a co-payment bevezetését követően. Szlovákiában még frissebbek a tapasztalatok, de itt is érzékelhető volt 15–20 százalékos csökkenés.
Az anyag szerint mérlegelés kérdése, hogy a vizitdíj bevezetése a biztosítói verseny megteremtése előtt vagy után történjen.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet