Sorsdöntő napok előtt áll a magyar egészségügy, több olyan javaslatról is tárgyal ma, illetve a következő napokban a kormány, amelyek alapjaiban változtathatják meg az ágazat működését. Ma várható döntés a vizitdíjról, illetve az ütemterv szerint ezen az ülésen tárgyalják a biztosítási csomagokról szóló előterjesztéseket is. A lapunk birtokába került, a kormánydöntést megalapozó munkaanyag nem könnyíti meg a miniszterek dolgát, amikor azt állítja, hogy ilyen csomagokat verdiktszerűen egyszerűen nem lehet összeállítani, erre a világon sehol sincs példa.
Draskovics Tibor a NAPI Gazdaságnak adott interjúban arról beszél, hogy a kormány továbbra is kötelező társadalombiztosításban és egységes nemzeti kockázatközösségben gondolkodik. Az államreform-bizottság alelnöke szerint a több-biztosítós modell lehetséges alternatíva, de még nem kormányzati álláspont. Olyan magán-egészségbiztosítási pénztárakra, amelyeket a társadalombiztosítás helyett lehetne választani, nincs kiérlelt javaslat Magyarországon. Az egészségügyi reform pénzigényéről az a véleménye, hogy a „feltőkésítés” már megtörtént, több pénz pedig nincs, a járulékokat nem lehet tovább emelni. A gyógyszerpiaci törvényjavaslatok kapcsán úgy vélekedik, hogy az az intézkedés, amelynek értelmében a gyártók és forgalmazók a profitjuk terhére vesznek részt a gyógyszerfogyasztás finanszírozásában, tulajdonképpen azt jelenti, hogy a tőlük rendelőknek amúgy is nyújtott mennyiségi kedvezményrendszer közvetlenül az adófizetők javát szolgálja. Máshogy látja ezt Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke, aki szerint egyrészt ilyen kedvezményeket ők ugyan nem adnak a nagykereskedőknek, nem is adhatnának a jelenlegi magyar piaci viszonyok között, másrészt a gyártókra kirótt rabattot egyszerű forgalmi adónak tekintik. A gyógyszer-gazdaságossági törvényjavaslat hatására több – főleg a 100 százalékkal támogatott kategóriába tartozó – készítmény tűnhet el a piacról; többek között ezért is minden követ meg fognak mozgatni az előterjesztés megváltoztatása érdekében (az elnök asszony a NAPI Egészségünk mellékletnek nyilatkozott).
