Ahhoz már hozzászokhatott az államháztartásról szóló havi jelentéseket figyelők maroknyi csoportja, hogy a pénzügyi tárca rendre felüllövi a várható hiányt, olyan benyomást keltve, hogy jobban haladnak a dolgok, mint ahogy korábban gondolták az elemzők. Ám az augusztusi egyenlegnél tapasztalható mértékű eltérésre még nem nagyon volt példa: a PM becslésénél ugyanis 70,2 milliárd forinttal lett kedvezőbb a mérleg, vagyis a hiány fele a vártnak. A Pénzügyminisztérium magyarázata szerint a kedvezően alakuló adóbevételeknek – áfából, jövedéki adóból, regisztrációs adóból és szja-ból folyt be több a tervezettnél –, valamint a visszafogottabban költekező költségvetési szerveknek köszönhető a jobb mérleg. Lapunk számításai szerint a központi költségvetésben szeptemberben a tervezettnél 67,3 milliárddal lett kisebb a hiány. Ennek kétharmadát valóban a bevételi többlet biztosította. Az adónemek közül furcsának tűnik az áfa említése, hiszen a negyedéves befizetés most, októberben esedékes, ilyenkor tér el a tervezettől jelentősebben a tényleges bevétel. Elképzelhető, hogy a szeptemberi adóemeléssel függ össze az eredmény, az előrehozott vásárlások miatt nőtt a bevétel, viszont ebben az esetben a későbbi hónapokban kell nagyobb mértékű visszaigénylésre számítani. Az sem kizárt, hogy a tárca alulbecsülte a szeptemberi adóemelés bevételi hatását. Összességében az áht-deficit elérte az éves terv 82,8 százalékát, ami a GDP 6,3 százalékának felel meg.
