BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem lesz törvényjavaslat az Orbán-csomagból

2006. október 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Fokozatosan adja föl a megszorításokat elutasító politizálását a Fidesz, a pénteki nyilatkozataik alapján már az ellenzéki párt sem lát más utat a költségvetés konszolidálására, mint a megszorítások végrehajtását.
Orbán Viktor pártelnök a hvg.hu internetes oldalon kijelentette, hogy „meg kell érteni, rendkívüli helyzet van, a válságkezelés, a deficit lefaragása – a szükséges reformok beindításával párhuzamosan – most mindennél fontosabb”, illetve hogy megszorításokra szükség lesz, és a reformok jótékony hatása csak 2-3 év alatt jelenik meg, addig csak viszik a pénzt. Nyilatkozata szerint azonban a kormány programját nem lehet végrehajtani. Ennek okát Orbán elsősorban abban látja, hogy Gyurcsány Ferenctől – bizalom hiányában – nem fogja a társadalom elfogadni az áldozatokat igénylő intézkedéseket. Új információt nem sikerült megtudni a Magyar Reformalapról, amelyről először gazdasági szakemberek, vállalatvezetők előtt beszélt zárt körben a Fidesz elnöke (NAPI Gazdaság, 2006. október 6., 3. oldal). Az interjúban annyit mondott, hogy a nagy jövedelemtulajdonosokkal – lefordítva: a vállalatokkal és a lakossággal – kell megállapodni ennek az alapnak a finanszírozásáról, és ezt törvénybe is iktatnák. Az alaphoz a gazdasági élet bel- és külföldi szereplői is hozzájárulnának. A befolyó pénzt pedig más célra, mint a reformok végrehajtása, nem lehetne felhasználni. Mindebből arra lehet következtetni, hogy az ellenzéki párt leginkább költségvetési pénzekből töltené fel az alapot. Kérdés, hogy a forrást a jelenlegi bevételekből különítenék-e el, és kapna-e önálló jogcímet az alap, vagy adóemelésekből, illetve új adók bevezetésével finanszíroznák azt. Előbbi esetben meg kell találni az ellentételezést a kiadási oldalon, különben csak emelkedik a költségvetés (illetve a tb-alapok) hiánya.
Az alap törvénybe iktatása garanciát jelenthetne arra, hogy az adóbefizetéseket meghatározott célokra fordítják. Ez most nem így van, szemben a járulékokkal, amelyeknek kötött a felhasználása.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet