Ha minden úgy valósulna meg, ahogy a lapunk birtokába került anyagból kiolvasható, a jövő évtől háromféle módon kellene hozzájárulnia a piacnak a gyógyszerkassza kiadásaihoz. A már üzemszerűen működő volumenkorlátozás (a megállapított mérték feletti értékesítés után fizetnek be a kasszába a gyártók) fennmaradása mellett belépne az éves forgalmuk meghatározott százaléka erejéig szóló befizetési kötelezettség. Ezt a pénzt minden tb-támogatásban részesülő készítmény után le kellene róni, alapul a nettó termelői áron számolt éves forgalom szolgál. Egy másik verzió szerint nem az éves forgalom, hanem annak növekedése a megelőző évhez képest lenne az alap.
A gyártók ezt is nehezen nyelik le, de a biztosítékot az verte ki náluk, hogy a szaktárca eltérő mértékű befizetéssel sújtaná a szabadalommal védett (originális), illetve nem védett (generikus) termékek gyártóit – előbbiek közt főleg külföldi cégek vannak, utóbbiakban jelentős a magyarországi gyártók részesedése. Az anyagban nem szerepel, de minisztériumi források szerint az originális gyártóknak 16, a generikusoknak 8 százalék körüli befizetési mértékkel kell számolniuk. A javaslat szerint minden év december 15-éig kellene teljesíteni a befizetést, viszont azzal csökkenthető lenne a társasági adóalap. Egy kibúvót azért hagytak: amennyiben a gyártó a rá eső mértékkel csökkenti tb-támogatásban részesülő készítményei termelői árát, és azt három évig nem változtatja, elkerülhető a befizetés. A tervek szerint a tb-támogatás igénybevételének kezdőnapjától számított egy évig mentesülhetne a befizetés alól a már támogatott hatóanyagú gyógyszer új generikumának forgalombahozatali engedélyével rendelkező gyártó.
A harmadik „csapás” – bár lehet, hogy végül ez váltja fel a volumenkorlátozást – szerint a gyógyszerkassza eredeti előirányzatának 9 százalékos túllépését az állam és a gyártók közösen fedeznék, efölött viszont a cégeknek kell teljes mértékben helytállniuk. A kilencszázalékos túllépésig, százalékos ugrásonként, az állam fokozatosan csökkenő, a cégek növekvő arányban állják a túlköltést. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy 1 százalékos túllépésből 90 százalékot fedez az állam, 10 százalékot a gyártók, a kilencedik százaléknál viszont fordított lesz a részesedés mértéke.
Információink szerint az innovatív gyártók fordultak a két minisztériumhoz, kifogásolva egyebek közt, hogy ugyanarra a forgalomra kétféle teherrel kell szembesülniük. Ezen túl értetlenségüket fogalmazták meg azzal kapcsolatban is, hogy az egészségügyi tárca 5 millió forint befizetéséhez kötné a gyógyszerpromóciós tevékenység folytatását. Bár a birtokunkban lévő anyagban nem szerepel, de egyes hírek szerint további egymillióba kerülne az engedély évenkénti meghosszabbítása. Az innovatívak úgy vélik, ez a rendelkezés (ha hatályba lépne) ütközne az alkotmánnyal, mert gátolja a vállalkozás jogát és a gazdasági verseny szabadságát.
A dokumentum szerint a promóció során csak kis értékű ajándékot juttathatnak, amelynek bruttó beszerzési ára vagy előállítási költsége nem haladja meg a mindenkori havi minimálbér (a jövő évtől 65 500 forint) 5 százalékát, vagyis 3275 forintot. Ennek tízszeresét fordíthatják fejenként a reklámozók a gyógyszerek eladását, értékesítését vagy bemutatását segítő rendezvényeken.
