Mozgalmas hetek elé néz a kormány, értesüléseink szerint a soron következő üléseken az ellátó rendszerek átalakítása lesz napirenden. Információink szerint ma a települési és megyei feladatellátás regionalizációjáról és a normatív hozzájárulások számának csökkentését tartalmazó javaslatokról tárgyal a kabinet. Az elképzelések szerint elsősorban a közigazgatási, közoktatási, szociális és intézményfenntartási feladatok kerülhetnek át kistérségi szintre.
A még nem végleges ütemterv alapján a jövő héten kerülnek sorra a gyógyszerpiac újraszabályozását célzó előterjesztések: ennek részeként a patikaliberalizációt, a fixesített támogatási mértékek és a nem vényköteles gyógyszerek árusításának kiterjesztését veszik elő. Szigorodnak a támogatott gyógyszerkörben maradás feltételei, és ekkor tárgyalják a gyógyszer-befogadási rend (besorolás, fixesítés, volumenszabályozás, beszerzés) folyamatának teljeskörűen szabályozottá, átláthatóvá és nyilvánossá tételéről szóló javaslatot is. A jövő héten kezdik meg a háziorvosokat és patikusokat leginkább érintő indítvány, a gyógyszerfelírás és -kiváltás ellenőrzési rendszerének és az ehhez kapcsolódó objektív szankciók alkalmazásának tárgyalását is.
Ugyanekkor nekilátnak a nyugdíjrendszer egyes elemeinek megváltoztatásához, annak előkészítéséhez. A tervek szerint a nyugdíj melletti foglalkoztatás közterheire vonatkozó szabályok azonosak lesznek az általánossal.
A nyugdíjjárulékkal szolgáltatás is jár majd, vagyis beleszámít a nyugdíjba. Megszűnnek továbbá a nyugdíj megállapításához eddig figyelembe vett valorizációs szabályok.
Két hét múlva az egészségügy lesz terítéken. Ekkor döntenek a különböző ellátási szintek igénybevételéhez szükséges szakmai és finanszírozási protokollokról, a kihasználatlan aktív fekvőbeteg-kapacitások megszüntetéséről, átalakításáról, illetve a vizitdíjról. Ezen az ülésen kaphat végső formát az a javaslat, miszerint megszűnik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szerződéskötési kötelezettsége – a szolgáltatóknak a jövőben versenyezniük kell a tb-finanszírozás elnyeréséért. A háziorvosi ellátás kistérségi összehangolása is ennek az ülésnek lesz a témája. Ezekről (továbbá az egészségbiztosítási felügyelet létrehozásáról) novemberig megszületnek a törvényjavaslatok is. Az ütemterv szerint egy későbbi, a december 6-i kormányülésnek lesz témája a több-biztosítós rendszer vizsgálata, ami alapján valamikor 2007–2008 táján megtörténhet a piacnyitás. Ezen alkalommal kapnak tájékoztatást a kormánytagok a tb-járulékok személyes nyilvántartásához szükséges rendszer állásáról is.
Az október 25-i ülésen visszatérnek a nyugdíjrendszerhez a miniszterek. Az előterjesztések szerint a korkedvezményes nyugdíjba vonulásból adódó pénzügyi terhet ezentúl az érintettek, és nem a tb-kassza viselné. A nyugdíjágat érintő módosításokat december végéig nyújtják be a parlamenthez.
Október egészében téma lesz a közoktatás, október-november fordulóján a rokkantnyugdíjazás. Az év vége felé kerülnek napirendre a közigazgatásra vonatkozó javaslatok: a teljesítménykövetelmények meghatározása, a versenyvizsgán alapuló kiválasztás. A jövő évre marad a felsőoktatási reform, aminek részeként várhatóan csökken a felsőoktatási intézmények száma, illetve az önkormányzatokra is számítanak mint intézményfenntartókra.
Az ütemterv szerint 2007-ben születik döntés a közteherviselés átalakításáról, amely az adócentralizációs ráta változatlansága mellett lényegesen szélesebb körre terítené szét a terheket, jobban ösztönözné a beruházásokat és a megtakarításokat és így segítené a magasabb növekedési ütem elérését.
