Lapzártánkkor a Fidesz elsöprő győzelmét és a kisebbik koalíciós párt, az SZDSZ vártnál súlyosabb vereségét ígérte a tegnapi önkormányzati választás. A jobboldali pártok szinte teljes mértékben átvették az uralmat a megyei közgyűlésekben, s ennél kisebb arányban, de a városok élén is sok helyütt győzték le a kormánypárti erőket. A voksolás alapján úgy tűnik, az országgyűlési választások után meghirdetett kormányzati politikáért, illetve a belpolitikai válságot hozó miniszterelnöki „gyónásért” inkább a liberális párt bűnhődött: olyan városokat vesztettek el, ahol a rendszerváltás óta ők adták a polgármestert.
A fővárosban este tíz óra előtti állapot szerint sikerült megőriznie irányító befolyását a koalíciónak: Demszky Gábor állt az élen (szoros versenyben) a főpolgármesteri szavazáson, és a kerületek élén is többségében koalíciós jelöltek álltak. Az első kommentárok a szerepléstől függően tulajdonítottak jelentőséget a választási eredménynek. A Fidesz szerint a választók egyértelműen a kormány tevékenységéről, illetve a kormányfő alkalmasságáról nyilvánítottak véleményt. Kuncze Gábor viszont a kormányprogram folytatása mellett foglalt állást.
A választás egyik meglepetésének mindenképpen Sólyom László köztársasági elnök beszéde számított. Az urnazárás után közvetlenül elmondott beszédében világosan kifejtette, hogy a kormánypártoknak az Országgyűlésben kell politikai választ adniuk a kormányfő „hazugságbeszédére” – magyarul le kellene váltaniuk Gyurcsány Ferencet.
A mai és a következő napok piaci reakciói nehezen kiszámíthatók, de valószínűleg a befektetők is az ellenzék egyértelmű győzelmeként értékelik a választást. A voksolást megelőzően megszondáztuk az elemzőket, akik erre az esetre a piacok gyengülését prognosztizálták. A kulcskérdés azonban az, hogy milyen irányt vesznek ezek után a megszorító intézkedések – vagyis felpuhul-e a csomag.
