– A Fidesz szerint nincs szükség a Gyurcsány-csomagra, de a gazdasági krízisre azért valamilyen megoldást kellene találni. Létezik Orbán-csomag?
– Úgy vélem, a jelenlegi helyzetben nem a gazdaságpolitikai javaslatok állnak a teendők listájának élén. A Gyurcsány-kormány működése alatt a demokrácia alapjai kérdőjeleződtek meg, közintézményeket befolyásolt a kormány, hogy ne a valóságnak megfelelő információkat közöljenek a gazdaság állapotáról. Jószerivel csak az Állami Számvevőszék és a Magyar Nemzeti Bank maradt hiteles intézmény. Jellemző a tájékoztatásra, hogy nem készítették el – velünk ellentétben – a fehér könyvet a választás után. Azt a fehér könyvet, amelyben a gazdaságról, illetve a gazdálkodásáról adna számot a leköszönő kormány az újnak – még ha a kormányfő személye nem is változott. A kialakult helyzetért felelősöket meg kell nevezni, és ha szükséges, jogi eszközökkel kell eljárni velük szemben!
Ezzel párhuzamosan lehet gondolkozni a szükséges gazdasági teendőkön, amelynek része kell legyen az államháztartás konszolidációja a gazdaságfejlesztési intézkedésekkel együtt, amelyeknek a végrehajtását egy korlátozott mandátumú szakértői kormányra bíznánk.
– Milyen felhatalmazással rendelkezne egy ilyen kormány? Mitől lesz korlátozott a mandátuma?
– Ez Nyugat-Európa több országában kipróbált átmeneti megoldás, amelynek az időbeli mandátumáról, a jogosítványairól már a parlamenti pártokkal szeretnénk tárgyalni. A korlátozott mandátum azt jelzi, hogy átmeneti megoldások nem lehetnek véglegesek.
– Szakértői kormány Gyurcsány Ferenccel, vagy nélküle?
– Gyurcsány megbukott, ez nem kérdés. Nincs abban a morális helyzetben, hogy bárkitől is áldozatokat és támogatást kérjen. Ráadásul a keddi televíziós interjújában is kijelentette, nem hajlandó tárgyalni a csomagról senkivel. Így viszont nem lehet konszenzusra jutni.
– Miért gondolja, hogy lenne erre a javaslatukra fogadókészség a szocialista párton belül?
– Mert az MSZP-ben is vannak felelősségteljesen gondolkodó emberek.
– Szerepel a politikai forgatókönyvükben egy előrehozott országgyűlési választás lehetősége?
– Nagyobb lehetőségét látom egy szakértői kormánynak, de erről is lehet a tárgyalni.
– Visszatérve az első kérdéshez: van Orbán-csomag?
– Vannak elképzeléseink, hogy mit kell tenni, ám ezekről szerintünk széles körű társadalmi és szakmai egyeztetést kell lefolytatni, nem úgy, ahogy azt tette, pontosabban nem tette a Gyurcsány-kormány. A cselekvési tervet már a szakértői kormánynak kell megalkotnia.
– Van még erre idő? Nem késztet azonnali cselekvésre a helyzet?
– Négy hónapja is azt hittük, hogy lejárt az idő; szerintem erre szükség van, de feltétlenül meg kell jelölni egy ésszerű határidőt.
– A választási programjuk legismertebb elemeit – 14. havi nyugdíj, 10 százalékpontos járulékcsökkentés – átörökítenék az új programba is?
– Jóval többről szólt az a program, mint ez a két javaslat: az egy komplett, összefüggő program volt. Az abban szereplő javaslatok esetében természetesen figyelembe kell venni az elmúlt hónapokban megváltozott makrokörnyezetet is – azt, hogy ma már valamivel tisztább képet alkothatunk például a költségvetés állapotáról, az államadósság mértékéről.
Azt gondolom, vissza kell nyúlni a Fidesz-kormány alatt folytatott gazdaságpolitika alapelemeihez, vagyis az államháztartás felhalmozási és fogyasztási oldalai egészséges arányainak kialakításához, illetve a gazdaságfejlesztés preferálásához a közterhek csökkentésén keresztül. Programunk négy alappillére változatlanul a hitelesség visszaszerzése, a fiskális konszolidáció, a versenyképesség javítása, illetve az euró bevezetéséhez társadalmi szükséges konszenzus kialakítása.
– A Fitch stabilról negatívra változtatta Magyarország forint- és devizaadósságának kilátását, mert a belpolitikai események tükrében veszélyben látják a megszorító intézkedéseket.
– Ez benne volt a levegőben, ilyen helyzetben egy megfontolt hitelminősítő világos jelzést küld. Ettől még nem lesz drágább az adósság finanszírozása, de figyelni kell arra, hogy a magyar gazdaság megítélése ne romoljon tovább.
