BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az állam huszonhat százalékos profitrátával dolgozik

2006. szeptember 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Miközben a közvélemény a túlburjánzó állami bürokráciára gondol, ha a közigazgatás kerül szóba, a központi költségvetési szervektől nem idegen a vállalkozói tevékenység végzése sem. Pontosabban: a feltételek adottak, a realizált bevétel, illetve a nyereség azonban csepp a tengerben az állami szférában megforduló pénztömeghez képest.
A tavalyi évről szóló zárszámadási törvényjavaslat szerint a költségvetési szerveknél összesen 11,5 milliárd forint bevétel keletkezett a vállalkozási tevékenységből, vagyis 1,2 milliárd forinttal sikerült túlszárnyalni a 2004-es bevételeket. Ez az összeg minimális, mindössze 0,34 százalékát teszi ki a kiadásoknak. A bevételből egy jelentősebb részt képviselnek a szociális, gyermekvédelmi intézményekben végzett vállalkozási tevékenységek.
A tárcák közül az oktatásihoz tartozó intézményekre jut a bevételek csaknem 40 százaléka, majd az Egészségügyi Minisztérium következik a sorban. A gazdasági környezetért felelős szakminisztériumok (pénzügyi és gazdasági) nincsenek megemlítve a törvényjavaslatban, ennek az lehet az oka, hogy ezek jellemzően nem szolgáltató tevékenységet felügyelő tárcák.
A vállalkozási tevékenység kifizetődő, az árbevétel 26 százalékát teszi ki a pénzforgalmi eredmény – a cégvilágban 10 százalékos produktum már jónak számít. Tavaly 3 milliárd forintos eredményt könyvelhettek el az intézmények, ez 0,4 milliárddal haladja meg az egy évvel korábbit, vagyis egy év alatt bő 15 százalékkal, tehát a bevételeknél nagyobb ütemben nőtt az eredmény. A zárszámadás szerint ebből 1,8 milliárdot visszaforgattak az alaptevékenységbe.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet