Egyre forrongóbb a hangulat a munkavállalói érdekképviseletek körében a kormány megszorító intézkedései miatt, a szakszervezetek akciósorozatokra készülnek az ősszel. Ebbe beleértik a sztrájkot is, amire jóval több embert várnak, mint amennyien az elmúlt időszak demonstrációin megfordultak – e vélekedések szerint a szeptemberi nettó fizetések okozta sokk elég ösztönző lesz a megmozdulásokon való részvételre.
Sok múlik persze azon is, hogy milyen eredménnyel zárulnak az őszi bértárgyalások a munkaadók és a munkavállalók között. A munkáltatók egyenesen arra kérték a kormányt, hogy tekintettel a különleges helyzetre, aktívan vegyen részt az egyeztetéseken – az elmúlt évek tapasztalatai szerint a kormány képviselője „szerényen” a háttérbe húzódott, a másik két szociális partnerre bízva a bérmegállapodás kiizzadását. A munkavállalók egyelőre jottányit sem hajlandóak engedni a követelésükből, hogy a reálbérek legalább szinten maradjanak jövőre, a munkaadók viszont állások megszűnésének lebegtetésével riposztoznak ezekre a követelésekre – így egyhamar nem csapnak egymás tenyerébe a felek. Elképzelhető, hogy a hároméves minimálbér-megállapodás nagyobb megrázkódtatások nélkül túléli az őszt. A lapunk által megkérdezett cégek azonban úgy látják, még bruttó béremelésre sem nagyon tudnak vállalkozni.
