BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem lesz megállj a privatizációban

2006. augusztus 27. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A pénteken publikált konvergenciaprogramból néhány, eddig nyitva hagyott kérdésre is választ kap az olvasó. Kiderül például, hogy a kormánynak esze ágában sincs leállítani a privatizációt – a sajtóban megjelent, nem hivatalos változatban még az szerepelt, hogy az idei, 260 milliárd forint bevétel után a program a következő évekre nem számol privatizációs bevétellel. Az Országos Érdekegyeztető Tanács hétfői ülése elé kerülő vitaanyagban viszont már az szerepel, hogy a kormány folytatja a még állami kézben lévő vállalatok magánkézbe adását, így továbbra is a tervek közt szerepel a Mol Zrt.-ben és az FHB Zrt.-ben meglévő állami részesedés értékesítése, valamint a Malév Zrt. privatizációja is. Ezek mellett napirenden van az állami vasúttársaság teherfuvarozási üzletágának, a MÁV Cargónak az értékesítése is.
Ezeket azonban nem veszi figyelembe a program az államadósság alakulásának vizsgálatakor – ami érthető is, mivel csak széles tartományban becsülhető az egyes tranzakciókból várható privatizációs bevétel, ami az alappályához képest csökkentheti az államadósságot. A következő három évben rendre a bruttó hazai termék (GDP) 70 százaléka feletti adósságmutatót vár a kormány, egy sikeres privatizációval 1-2 százalékkal csökkenthető a ráta.
Egy másik fontos ügyben is eligazítást kapunk a programból. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a kormány 2008-tól bevezetné az ingatlanadót, az viszont csak most vált egyértelművé, hogy milyen adóalanyi körre. Korábban szó volt róla, hogy a vállalkozásoknak esetleg nem kellene fizetni ezt az adót, de a program nem hagy kétséget: egységes – tehát a lakosságot és a vállalkozókat egyaránt érintő – értékalapú ingatlanadót vezetnek be. A program rögzíti továbbá, hogy az Országgyűlés által elfogadott törvénymódosítás alapján 2008-tól nem szűnik meg az iparűzési adó. Vagyis két év múlva nemhogy megszűnne egy, a vállalkozásokra nagy terhet rakó adónem, de egy másik is belép mellé. A pénzügyi tárca tervezi ugyan, hogy az iparűzési adót előbb-utóbb megszünteti (NAPI Gazdaság, 2006. augusztus 22., 2. oldal), ám elképzelhető, hogy helyette egy másik lépne be – összességében tehát akár még nőhet is a helyben kivetett adók száma.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet