A kormány felfelé módosítja inflációs előrejelzését – jelentette be tegnap Gyurcsány Ferenc kormányfő. A 2007-es prognózis a múlt héten kiszivárogtatott konvergenciaprogram-munkaanyag 5,5 százalékos értékéről az új változatban 6,2 százalékosra módosult. Az éves átlagos fogyasztói áremelkedés 2008-ban is magasabb lehet 0,3 százalékkal a korábban jelzett 3 százaléknál. A változtatás minden bizonnyal az MNB szakértőivel folytatott megbeszélés nyomán került be a programtervezetbe, legalábbis erre utal a miniszterelnök azon megjegyzése, mely szerint egyetlen lényeges ponton volt a tegnap délelőtti megbeszélés előtt vita a felek között, de ezt is elsimították (az MNB hétfőn hozza nyilvánosságra inflációs jelentését).
Néhány eltéréstől eltekintve pontosan jelezte előre a kormányzati szándékokat a konvergenciaprogram múlt héten kiszivárogtatott munkaanyaga. Az államháztartási hiány lefutásának adatai megfelelnek a kormány szándékának, a miniszterelnöki sajtótájékoztató háttéranyaga ugyanakkor nagyobb államadóssággal számol 2006-ra, 2007-re és 2009-re is.
Gyurcsány ismét elhárította az euróbevezetés céldátumára vonatkozó kérdéseket, mivel, mint fogalmazott, nem érti azt az igényt, hogy a kormány előbb határozza meg ezt a dátumot, mint a dátum teljesítését megalapozó fenntartható egyensúlyi pályát. Technikai értelemben 2007 és 2009 között lesz lehetőség az ERM II. árfolyamrendszerhez való csatlakozásra, erről a döntést ugyanakkor szintén ebben az időszakban kell meghozni – mondta Gyurcsány.
Kérdésre válaszolva a kormányfő megerősítette: ebben a ciklusban már nem lesz mód a júliusban eldöntött adóemelések „visszavételére”, amit az is alátámaszt, hogy az irányelv szerint a kiigazítások előtti 40,1 százaléknál 2009-re 2 százalékponttal magasabb bevétellel számol a kormány. A piac számára fontos volna az euróbevezetés céldátuma, ugyanis a szereplők akkor be tudnának árazni valamilyen fogódzót, például a kamatok alakulása tekintetében – kommentálta lapunknak a miniszterelnöki bejelentést a Takarékbank elemzője. Suppan Gergely ugyanakkor hozzátette: ha azt vesszük alapul, hogy már háromszor kellett eldobni a céldátumokat, jobb, ha a kormány nem jelöl ki újabb, teljesíthetetlen időpontot, mert ezzel további hitel- és bizalomvesztést kerülhet el. Az elemző szerint a megismert makropálya alapján 2009-ig nem is nagyon lehetne reális bejelentést tenni a dátumra vonatkozóan.
Bár a tervekből úgy látszik, mintha a kormány végre szembenézne a valósággal, és leszámolt volna a trükközéssel, egy-két csontváz azért még lehet a szekrényben. Ilyen, az államháztartási hiányt felfelé módosító tényező lehet a kalkuláltnál magasabb állampapír-piaci hozamszint, az orvosi ügyelethez kapcsolódó díjtömeg, a regisztrációs és az iparűzési adó sorsa. Külön kockázatot jelent, hogy az adónövelés az adóelkerülés felé tereli a gazdasági szereplőket, megszűnhetnek munkahelyek is, emiatt szűkülhet az adófizetői bázis – vélte Suppan.
A konvergenciaprogram kereteit szerdán a munkavállalókkal, csütörtökön délelőtt a munkáltatókkal ismerteti meg a kormány, majd első olvasatban csütörtökön tárgyalja, melyet jövő héten hivatalos OÉT-ülés és ötpárti egyeztetés követ. A brüsszeli bizottságnak benyújtásra kerülő végső változatról jövő csütörtökig dönt a kabinet – közölte a kormányfő.
